Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahoš již vyčerpal 80 tisíc korun. Náhrady senátorů za dopravu vzrostly

Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Kromě senátorských platů, které vzrostly o devět procent, se letos zvýšily i náhrady senátorů, zjistil deník MF Dnes. Jiří Drahoš, který byl zvolen vloni v říjnu, kupříkladu vyčerpal již 80 tisíc korun za dopravu do centra Prahy z osm kilometrů vzdálených Lysolají.

Drahoš se bránil s tím, že náhrady jsou vyúčtovány paušálně na základě vzdálenosti bydliště konkrétního senátora. Mluvčí Senátu Eva Davidová řekla MF Dnes, že náhrada má pokrývat výdaje na dopravu pojící se s funkcí senátora, například na MHD, vlastní vozidlo či taxi.

Náhrady poslanců a senátorů

K základnímu platu, který od ledna 2019 dosahuje 82 400 korun, se přidávají náhrady, které na začátku roku též vzrostly. Na dopravu mohou zákonodárci žijící méně než 50 kilometrů od Prahy čerpat 30 500 korun měsíčně. Poslanci a senátoři žijící ve vzdálenosti 250 kilometrů od Prahy mají nárok na 46 tisíc korun. Dále mohou zákonodárci každý měsíc využívat peníze pro bydlení v Praze (20 500 korun), reprezentaci a stravování při vnitrostátních cestách (12 200 korun), pronájem kanceláře (mezi 9 a 27 tisíci korun), pronájem nábytku a vybavení (5 200 korun), kancelářský materiál (2 200 korun), telefon a internet (5 000 korun) a asistenty (49 tisíc korun).

Také další neúspěšní kandidáti na prezidenta, Marek Hilšer a Pavel Fischer, již inkasovali na dopravu víc než 70 tisíc korun. „Mým úkolem je přijímat pozvání na akce pořádané ambasádami nebo ministerstvy. Takže při dopravě na kladení věnců, vítání vojáků z misí, vyznamenávání nebo slavnostní akce nemám nárok na auto s řidičem. Dopravuji se všude sám,“ řekl k tomu Fischer.

Lidovecká senátorka platí nájem paláci KDU-ČSL

Náhrady čerpají senátoři také na přechodné ubytování v Praze. Za rok mohou využít maximálně 246 tisíc korun. Na tuto částku kromě devíti dalších dosáhla i lidovecká senátorka Jaromíra Vítková, která údajně kvůli výhodné poloze v Paláci Charitas vlastněném KDU-ČSL. Nájem tedy odvádí své vlastní straně.

Kvůli přechodnému ubytování senátorů v Praze platí stát ročně dva miliony za jedenáct bytů v Jinonicích, obývají je ale pouze tři zástupci horní komory. Ostatní raději využívají ubytovací náhrady, které Senát v loňském roce přišly na 11,6 milionů korun. Měsíční limit pro každého senátora je 20 500 korun. S nevyužívanými byty dle Davidové Senát zatím nic dělat nehodlá, čeká se na zvolení nového kancléře.

Ostravský senátor Zdeněk Nytra (ODS) je dalším, kdo využil veškeré možné peníze. Po nástupu do Senátu údajně zvažoval všechny možnosti včetně bydlení v Jinonicích, to se mu ale zdálo „z více důvodů méně výhodné“. Svůj aktuální pronájem údajně částečně doplácí ze svého. Zvolil si jej proto, aby byl v dosahu pro pracovní jednání.

Třikrát telefon a dvakrát internet

Maximálního limitu pro přechodné ubytování využili převážně senátoři žijící ve vzdálenějších lokalitách, ale také místopředseda Senátu Jiří Oberfaltzer z ODS, jehož byt v Králově Dvoře je od hlavního města vzdálen méně než 40 kilometrů.

Náhrady čerpají senátoři také na telefon a internet. Výrazné položky jsou to zejména u senátora za STAN Jana Horníka a lidoveckého senátora Jiřího Carbola. Ti dohromady vyčerpali přes 120 tisíc korun, což je částka odpovídající náhradám za internet a telefon celého pětičlenného vedení Senátu. „Platím třikrát telefon a dvakrát internet,“ řekl k tomu Carbol.

Existují i náhrady na odborné a administrativní práce, jejichž roční limit je 210 588 korun. Vyčerpali jej Ladislav Václavec (ANO) či Lumír Kantor (KDU-ČSL), na co přesně peníze použili ale nevysvětlili. Kantor pouze uvedl, že většinu náhrad použil na právnické služby spojené s přípravou nového obsáhlého zákona, který by měl představit v Senátu v příštích měsících.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.