Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Polemizovat s ubožáky nemá cenu.‘ Zeman kvůli Gerlochovi kritizoval senátory, zatím jej nenavrhl

Aleš Gerloch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Gerloch. | foto: MAFRA

PRAHA Senát zatím neobdržel návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování právníka Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Místopředseda Senátu a STAN Jan Horník proto ve čtvrtek označil vyjádření k podpoře Gerlocha za spekulace. Nepotvrdil tak informace, podle nichž by proti této nominaci měl hlasovat i senátorský klub Starostů.

Proti Gerlochovi se zatím veřejně postavili lidovci, TOP 09 a zástupci klubu Senátor 21, většinu ale v horní komoře Parlamentu nemají.

„Vše prohlašované bez známosti konkrétního kandidáta prezidenta republiky se nedá brát vážně a patří do oblasti spekulací a možná i fabulací,“ uvedl Horník. Podle něj je třeba vyčkat, až senátoři nominaci projednají. „Vše ostatní je zbytečné mlácení prázdné slámy v mediálním prostoru,“ dodal Horník.

Informaci, že senátoři STAN asi pro Gerlocha hlasovat nebudou, přinesl server Novinky.cz s odvoláním na předsedu hnutí Petra Gazdíka. „Naši senátoři o tom na klubu ještě nerozhodli, nicméně většina pana Gerlocha nepodpoří,“ uvedl Gazdík podle serveru.

Zeman: Ctím jeho odbornost a je pro mě autoritou

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že ctí Gerlochovu odbornost a považuje ho za uznávanou právní autoritu. „Pokud jsou (senátoři) takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo co navrhuje, než kdo je navrhován, tak to svědčí jen o jejich úrovni, o jejich charakteru a polemizovat s těmito ubožáky opravdu nemá cenu,“ řekl prezident.

Vedení lidovců v úterý svůj nesouhlas s Gerlochem zdůvodnilo tím, že není jisté, zda by garantoval kvalitu práce Ústavního soudu. Ve středu se k nim připojili zástupci TOP 09. „Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků,“ uvedl senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Nový ústavní soudce má nahradit Jana Musila, který koncem ledna Ústavní soud opustil ze zdravotních důvodů. S Gerlochem jako svým nástupcem souhlasil. Gerloch uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman dříve uvedl, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Odběrové místo na covid-19 (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Odběrové místo na covid-19 (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Odběrové místo na covid-19 (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.