Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soudce Musil donesl na Hrad svou rezignaci. Souhlasí s tím, že by ho nahradil Gerloch

Ústavní soudce Jan Musil rezignuje ze zdravotních důvodů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soudce Jan Musil rezignuje ze zdravotních důvodů. | foto: ČTK

BRNO Ústavní soudce Jan Musil ve čtvrtek po přibližně 15 letech končí ve své funkci. Na Pražský hrad přinesl ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi rezignaci, následujícího dne se jeho místo u Ústavního soudu uvolní. Poslední nález vyhlásil Musil ve středu, týkal se registru smluv. Odcházející soudce souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor UK Aleš Gerloch.

Musil končí ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou, bez souvislosti se situací v justici či politice. Novinářům nedávno řekl, že Ústavní soud považuje za právnický olymp, kde spolu soudci nemusejí vždy souhlasit, ale jsou schopni dospět k výsledku. Cenil si možnosti zabývat se kauzami z různých oblastí práva a poznávat lidské příběhy za jednotlivými spisy - někdy truchlivé, ale podnětné.

„Vidíte, jak to v danou dobu ve společnosti chodí. Někdy je z toho člověk smutný, ale nenechá vás to pasivní,“ řekl Musil novinářům. Je mu 77 let, u Ústavního soudu strávil jedno kompletní desetileté období, rezignuje přibližně v polovině druhého období. 

Kdo Musila nahradí, není zatím jasné. Prezident Miloš Zeman se chystá navrhnout kandidaturu prorektora Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi, jenž uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15. Ostatní soudci tak budou mít do příchodu nového kolegy více práce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!