31. ledna 2019 7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústavní soudce Musil donesl na Hrad svou rezignaci. Souhlasí s tím, že by ho nahradil Gerloch

Ústavní soudce Jan Musil rezignuje ze zdravotních důvodů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soudce Jan Musil rezignuje ze zdravotních důvodů. | foto: ČTK

BRNO Ústavní soudce Jan Musil ve čtvrtek po přibližně 15 letech končí ve své funkci. Na Pražský hrad přinesl ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi rezignaci, následujícího dne se jeho místo u Ústavního soudu uvolní. Poslední nález vyhlásil Musil ve středu, týkal se registru smluv. Odcházející soudce souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor UK Aleš Gerloch.

Musil končí ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou, bez souvislosti se situací v justici či politice. Novinářům nedávno řekl, že Ústavní soud považuje za právnický olymp, kde spolu soudci nemusejí vždy souhlasit, ale jsou schopni dospět k výsledku. Cenil si možnosti zabývat se kauzami z různých oblastí práva a poznávat lidské příběhy za jednotlivými spisy - někdy truchlivé, ale podnětné.

„Vidíte, jak to v danou dobu ve společnosti chodí. Někdy je z toho člověk smutný, ale nenechá vás to pasivní,“ řekl Musil novinářům. Je mu 77 let, u Ústavního soudu strávil jedno kompletní desetileté období, rezignuje přibližně v polovině druhého období. 

Kdo Musila nahradí, není zatím jasné. Prezident Miloš Zeman se chystá navrhnout kandidaturu prorektora Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi, jenž uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15. Ostatní soudci tak budou mít do příchodu nového kolegy více práce.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz