Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ústavní soudce Musil donesl na Hrad svou rezignaci. Souhlasí s tím, že by ho nahradil Gerloch

Česko

  7:37
BRNO - Ústavní soudce Jan Musil ve čtvrtek po přibližně 15 letech končí ve své funkci. Na Pražský hrad přinesl ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi rezignaci, následujícího dne se jeho místo u Ústavního soudu uvolní. Poslední nález vyhlásil Musil ve středu, týkal se registru smluv. Odcházející soudce souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor UK Aleš Gerloch.

Ústavní soudce Jan Musil rezignuje ze zdravotních důvodů. foto: ČTK

Musil končí ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou, bez souvislosti se situací v justici či politice. Novinářům nedávno řekl, že Ústavní soud považuje za právnický olymp, kde spolu soudci nemusejí vždy souhlasit, ale jsou schopni dospět k výsledku. Cenil si možnosti zabývat se kauzami z různých oblastí práva a poznávat lidské příběhy za jednotlivými spisy - někdy truchlivé, ale podnětné.

„Vidíte, jak to v danou dobu ve společnosti chodí. Někdy je z toho člověk smutný, ale nenechá vás to pasivní,“ řekl Musil novinářům. Je mu 77 let, u Ústavního soudu strávil jedno kompletní desetileté období, rezignuje přibližně v polovině druhého období. 

Kdo Musila nahradí, není zatím jasné. Prezident Miloš Zeman se chystá navrhnout kandidaturu prorektora Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi, jenž uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15. Ostatní soudci tak budou mít do příchodu nového kolegy více práce.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat