10. června 2019 9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výstupová trasa na Sněžku bude do poloviny července zavřená. Kvůli opravě chodníku

Výstup na Sněžku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstup na Sněžku - ilustrační foto. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) Výstupový úsek na Sněžku od odbočky Traverz je od pondělí obousměrně uzavřen. Jde o část žlutě značené frekventované turistické trasy z Růžohorek na Sněžku. Turistický chodník bude kvůli opravám uzavřen vždy v pracovní dny od 7:30 do 16:30, a to až do poloviny července. ČTK to v pondělí řekl zástupce stavební firmy Pavel Klimeš. Důvodem je oprava horského chodníku technologií štětování.

„O víkendech a mimo pracovní dobu, popřípadě při souvislém dešti, bude staveniště s opatrností průchodné,“ uvedl Klimeš. Firma rozmístila na přístupových trasách a v okolí cedule s upozorněním na uzavřený chodník.

Turisté mají několik možností, jak se uzavřenému úseku vyhnout. Mohou využít lanovku z Pece pod Sněžkou přes Růžovou horu, cestu Obřím dolem nebo zeleně značenou trasu po Traverzu se spojkou na Obří hřeben a vrchol Sněžky.

Turisté, kteří chtějí využít lanovku, by měli sledovat web lanové dráhy, kde jsou aktuální informace o jejím provozu. Třeba v pondělí se horní úsek Růžová hora - Sněžka nerozjel kvůli silnému větru, vítr na Sněžce dosahoval síly přes 70 kilometrů v hodině. Dolní úsek Pec pod Sněžkou - Růžová hora byl ráno v provozu. Lanovka může jet do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. „Na Sněžce fouká asi 20 m/sec. a bude foukat do středy,“ napsal SMS zprávou náčelník lanové dráhy Jiří Martinec.

Horní úsek lanovky by měl v pondělí zůstat kvůli silnému větru mimo provoz a možná nepojede ani v úterý, sdělil ČTK strojník lanové dráhy.

Štětování je starobylá technologie používaná při stavbách horských chodníků. Při štětování se kameny do cesty pokládají na výšku po spádnici tak, aby po nich voda snáze stekla. Jde o staletími prověřenou techniku stavby cesty, která je pak velmi odolná proti zátěži a povětrnostním vlivům.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!