Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
22. října 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vytáčky exodboráře Duška. Mlžil o majetkovém přiznání, pokuta mu ale hrozí dál

Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy a zároveň náměstek pardubického hejtmana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Svazu odborářů služeb a dopravy a zároveň náměstek pardubického hejtmana... | foto: Lidové noviny

PRAHA Majetkové přiznání neodevzdal prý kvůli obavám ze zlodějů. Jenže když ho úřad začal šetřit pro přestupek, bývalý odborář a politik Jaromír Dušek otočil. Vše prý byla jen mediální hra a dokument nakonec odevzdal, stejně jako ten za rok 2013. To však až poté, co se o něj začal zajímat server Lidovky.cz.

Nedám a nedám. Tak se v polovině září vyjadřoval dlouholetý odborář a současný náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek (SPO). Řeč byla o jeho majetkovém přiznání, které má podle zákona o střetu zájmů jako veřejný funkcionář povinnost odevzdávat. To ale zarytě odmítal.

Kdo je Jaromír Dušek

Když se o něj začal zajímat Městský úřad v Ústí nad Orlicí, kam přísluší podle místa bydliště, vytasil se Dušek s novou verzí. Svou nečinností prý jen chtěl upozornit na to, že současná podoba zákona je k ničemu a korupci nesnížila. Pod pohrůžkou pokuty ale přiznání nakonec odevzdal.

Úředníci si každopádně v rámci přestupkového řízení pozvali Duška v úterý na ústní pohovor. „Nakonec jsem ho dodatečně podal. Chtěl jsem dosáhnout toho, aby se tomu věnovala média. A to se mi podařilo, přestože to považuji za nesmyslné,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz krátce po pohovoru. Jeho verzi potvrdila i mluvčí krajského úřadu: majetkové přiznání Dušek donesl už 15. září.

Taktika s dodatečným odevzdáním ho ale nakonec nemusí od pokuty padesát tisíc korun, která mu za porušení zákona hrozí, uchránit. Úředníci mu pokoj nedají. „Je i nadále projednáván pro tento přestupek, protože skutková podstata byla naplněna a skutečnost, že svoji povinnost splnil dodatečně, nic nemění. Jedná se pouze o jednu z polehčujících okolností,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Marcel Klement, vedoucí odboru dopravy a správních agend.

Mlžení politika Duška

Časová osa

 • úterý 11:32 - Jaromír Dušek pro server Lidovky.cz uvedl, že byl na ústním pohovoru v rámci přestupkového řízení, a že majetkové přiznání za rok 2014 nakonec odevzdal už v září. Chtěl prý upozornit na nesmyslný zákon.
 • úterý 13:42 - redakce zasílá Duškovi dodatečnou sms zprávu, zdali společně s majetkovým přiznáním za rok 2014 dodal i to za rok 2013. Bez odpovědi.
 • středa 07:54 - mluvčí Pardubického kraje oznamuje, že k Duškovi eviduje majetkové přiznání jen za roky 2012 a 2014.
 • středa 11:40 - Dušek v rozhovoru pro Lidovky.cz na dotaz, kdy odevzdal majetkové přiznání za rok 2013:Je to zcela čerstvě, někdy nedávno, nepamatuji se kdy, někdy letos. Nevím, jak je to dlouho, nevzpomenu si časově,“ uvedl s tím, že už je to „nějakou dobu zpátky“.
 • středa 14:08 - zpráva z krajského úřadu: „Dodatečné majetkové přiznání za rok 2013 podal pan Dušek dnes během dne,“ napsala mluvčí Nováková.
 • Na další telefony a sms zprávu nejprve nereagoval, ozval se až později a nabídl toto vysvětlení: „Krajský úřad se mi ozval s omluvou, že moje majetkové přiznání nemůže najít, a zdali jim ho nemohu zanést znovu. Tak jsem tak učinil.“

Jenže to se týkalo soupisu majetku za loňský rok. Černý puntík měl ale Dušek i u přiznání za rok 2013. „Krajský úřad Pardubického kraje eviduje majetková přiznání pana Jaromíra Duška za rok 2012 a za rok 2014,“ uvedla mluvčí úřadu Zuzana Nováková. Pro upřesnění: tuto odpověď zaslala ve středu v 7:54 minut ráno (viz box Časová osa).

Server Lidovky.cz proto opět kontaktoval náměstka Duška s dotazem, proč neodevzdal i přiznání za rok 2013. „To mě také uhnali a samozřejmě jsem ho také musel dát. Je to zcela čerstvě, někdy nedávno, nepamatuji se kdy, někdy letos,“ uvedl Dušek. Na opakovaně položený dotaz, zdali a kdy tak učinil, ale odpověděl vyhýbavě. „Já jsem ho už udělal, nevím, jak je to dlouho, nevzpomenu si časově, já doufám, že existuje. Kdyby ho neměli či jim chybělo, tak by mě uháněli,“ dodal Dušek s tím, že už je to nějakou dobu zpátky a protože se přiznání nedatuje, nemůže ho ani dohledat. To Dušek tvrdil ve středu v 11:40 minut.

„Z důvodu administrativního pochybení odpovědného zaměstnance byla chyba v evidenci zjištěna až v době, kdy uplynuly veškeré lhůty. Proto v této souvislosti nemůže být podáván žádný podnět,“ vysvětlila mluvčí Nováková, proč se o dokument z roku 2013 úřad dříve nezajímal.

A právě na tento popud, když se o přiznání začala zajímat redakce serveru Lidovky.cz, Dušek přiznání dodal. „Krajský úřad se mi ozval s omluvou, že moje majetkové přiznání nemůže najít, a zdali jim ho nemohu zanést znovu. Tak jsem tak učinil,“ doplnil Dušek ve středu večer další vysvětlení.

Celoevropsky profláknutý Dušek

Strana práv občanů, v jejímž dresu Dušek působí a v Pardubickém kraji je navíc prvním místopředsedou partaje, za prokazování majetku dlouhodobě bojuje. Ostatně pro přísnější podobu zákona se vyslovil i prezident Miloš Zeman, jehož přízviskem se strana dříve pyšnila.

Původně přitom bývalý odborář argumentoval tím, že se bojí, aby ho kvůli zveřejnění majetku někdo nevykradl. Dokonce se dušoval, že se bude soudit klidně i několik let.„Nikdo v České republice nemá veřejně známější byt nebo dům a elektrárnu než já. Já už jsem díky novinářům celoevropsky v této věci profláknutý,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

Jako Vratislav Mynář

 • Příběh Jaromíra Duška je takové déjà vu. Podobně se totiž zachoval i hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten od svého nástupu do funkce odmítá veřejnosti ukázat své majetkové přiznání.
 • Zpočátku tvrdil, že dokument nemusí vůbec odevzdávat, neboť mu zákon o střetu zájmů nestanovuje evidenční místo.
 • LIDOVKY.CZ: Mynářovy kličky kvůli přiznání: od ‚nevím proč‘ přes ‚není komu‘ až k ‚leží v šuplíku‘
 • Když se o Mynáře začala zabývat radnice v Uherském Hradišti, kam spadá svým trvalým bydlištěm v Osvětimanech, majetkové přiznání se objevilo: prý leží na legislativně-právním odboru prezidentské kanceláře.
 • A stejný scénář se opakoval i o rok později. Když hradního kancléře opět začal úřad šetřit, ještě před zahájením přestupkového řízení Mynář úředníkům doložil, že majetkové přiznání za loňský rok řádně odevzdal (více čtěte ZDE).
 • „Kanceléř prezidenta republiky nám zaslala sdělení, že pan Mynář skutečně podal oznámení dle zákona o střetu zájmů, a to řádně vyplněná k rukám ředitele Odboru legislativy a práva Kancléře prezidenta republiky,“ uvedl tehdy mluvčí úřadu Jan Pášma.

hmHana Mazancová
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.