26. února 2013 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výtvarník Černý i televize musí zaplatit Knížákovi sto tisíc za urážku

Výtvarník David Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník David Černý. | foto: ČTK

PRAHA Výtvarník David Černý musí zaplatit exřediteli Národní galerie Milanu Knížákovi 100 000 korun za vulgární urážku v dokumentu České televize. Na stejnou částku má Knížák nárok i od České televize, která pořad odvysílala. Dnes o tom pravomocně rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze.

Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý v televizním dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého označil za "nafoukaného, kriploidního č.....". Podle Knížáka ho tím chtěl Černý úmyslně znevážit a zasáhl tak do jeho práva na čest a důstojnost.

Právo na omluvu přiznal Knížákovi už pražský městský soud, který dospěl k závěru, že hrubý vulgarismus do oprávněné kritiky nepatří a že použití obdobných výrazů by omlouvala pouze velmi vyhrocená situace.

Omluva stačí. Na dokument se dívala pouze specializovaná skupina lidí

Zároveň nepravomocně rozhodl, že omluva bude pro Knížáka dostatečným zadostiučiněním. Zdůvodnil to tím, že vulgární výrok zazněl v dokumentu, na nějž se dívala pouze specializovaná skupina lidí, kteří oba muže znají a vědí, jaké mají vzájemné vztahy.

ČT i Černý se Knížákovi omluvili, a odvolací senát tak dnes řešil pouze nárok na případné finanční odškodnění. Na rozdíl od prvoinstančního soudu došel vrchní soud k názoru, že Knížák má na finanční zadostiučinění nárok.

Lidovky.cz, ČTK