Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzvu k ukončení restrikcí podepsali nepovolaní, tvrdí lékaři. Názor Zimy či Pirka je spíše politický

Česko

  22:26
Praha - Lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) se ohradili proti prohlášení jedenácti svých kolegů z UK k epidemii covid-19 v němž vyzvali k uvolňování opatření, protože může mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Podle vyjádření zástupců lékařské fakulty v čele s děkanem Aleksi Šedem jde u nich o politický názor spíš než o odborný.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V čele jedenácti lékařů stojí rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Je potřeba ocenit vládu za první rychlá a plošná opatření, která nepochybně pomohla se zvládnutím rizik,“ napsali lékaři z UK. Nyní je však podle nich potřeba zrychlit rozvolňování opatření. Společnou motivací je jim podle výzvy ochrana zdraví i ekonomiky.

Podle nového prohlášení akademiků z lékařské fakulty jsou odborníky často v oborech, které jsou od zkoumání viru velmi vzdálené. „Laik naslouchající skupině respektovaných lékařů ověnčených odbornými a akademickými tituly a zaštiťujících se jménem největší vzdělávací instituce v zemi musí nutně nabýt dojmu, že tito lidé jsou odborníky a mají v ruce vědecká fakta, ze kterých vychází jejich stanovisko,“ píší ve výzvě.

Připomínají, že objektivních dat k epidemii je zatím velmi málo, zato spekulací je hodně. „To, co předkládá skupina jedenácti kolegů, je tedy jejich spíše politický než odborný názor,“ dodali. Po publikování jejich vyjádření vláda uvolňování opatření omezujících pohyb, sdružování, obchod, služby a další aktivity urychlila.

Kritizovanou výzvu jedenácti podepsali kromě rektora Tomáše Zimy, který je biochemik, o jehož prezidentské kandidatuře spekulují média, také vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze Martin Balík, který se podílí přímo na léčbě pacientů s covid-19.

Signatáři jsou také poslanec za ANO, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Institutu klinické a experimentální medicíny, který se zabývá nemocemi trávicího traktu, psychiatr Cyril Höschl, kardiochirurg Jan Pirk, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK, fyzioterapeut Pavel Kolář, kterého premiér Andrej Babiš označil za „rodinného přítele“. Podepsáni jsou také imunoložka Jiřina Bartůňková, imuolog Jaroslav Svoboda, geriatr Zdeněk Kalvach, přednosta chirurgické kliniky FN Motol Robert Lischke, vedoucí lékař a radiolog Jiří Neuwirth.

Jejich vyjádření za „matoucí“ označili kromě děkana fakulty, který je také biochemik, také infektologové Ondřej Beran a Michal Holub, imunologové Václav Hořejší a Ondřej Hrušák, lékařský biolog Ondřej Cinek, genetička Eva Froňková a hematolog Jan Trka.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat