Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP prošetří bývalý ministr

Česko

  15:04
PRAHA - Předsedou vyšetřovací komise, která prověří hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny se stal poslanec a bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD).

Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

V tajných volbách získal 89 ze 166 hlasů, jeho lidovecký protikandidát Josef Janeček dostal 63 hlasů. Dolní komoře to oznámil šéf její volební komise Pavel Hojda (KSČM).

Komise k VZP má sněmovně výsledky své práce předložit do konce dubna. Poslanecký tým má mimo jiné objasnit, jak a proč vznikl dluh pojišťovny a jaký na tom má podíl její vedení.
Poslanci mají také zkontrolovat, jak efektivně VZP vynakládala peníze.

Vyšetřovacích komisí již dolní komora v minulých letech ustavila několik. Někteří kritici je označují jako nepotřebné spolky, které nic neobjasní a jen stojí peníze. Každou ze stran v
komisi zastupují dva poslanci.

Kubinyi řekl, že první schůze komise by se mohla konat asi příští týden. Věří, že poslancům se do dubna podaří objasnit aspoň základní okolnosti hospodaření pojišťovny. Sněmovna, která vzejde z příštích voleb, pak podle něj může zvážit, zdá komisi k VZP znovu vytvoří.

Ministr zdravotnictví David Rath uvalil na zadluženou VZP nucenou správu. Odpovědnost za deficit podle něj nese ředitelka pojišťovny Jiřina Musílková, o jejíž odchod Rath usiluje.

Musílková již oznámila, že kvůli tlaku na sebe i své blízké k 1. lednu ve funkci končí. Občanští demokraté ředitelku hájí. Rath některé politiky ODS obviňuje z toho, že jsou napojeni na finance pojišťovny.

Občanští demokraté chtějí Ratha žalovat a podezírají ho, že korupčně se choval naopak on, když stál v čele České lékařské komory. Ministr už čelí několika trestním oznámením.
Poslanci ODS chtějí, aby komise prověřila právě i okolnosti uvalení nucené správy na VZP.
Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat