27. dubna 2012 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obrazem z Břeclavi: útok vyostřil vztahy s Romy. Nejsme Chanov, říkají

Místní Romové a koordinátor Jaroslav Danihel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní Romové a koordinátor Jaroslav Danihel. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BŘECLAV Každá sedmá rodina je tu na pokraji nouze. V Břeclavi brutální útok jen vygradoval vztahy mezi Romy a zbytkem obyvatel. Stále ale není jasné, zda na patnáctiletého chlapce zaútočili právě Romové.

Přece to tu nevypadá jako nějaký Chanov, říká rozhořčeně Radka Dobešová ve vnitrobloku na Riegrově ulici v Břeclavi.

Stojí na asi nejcitovanějším prostranství města, pod okny svého bytu. Ve vyhroceném sporu zná pohledy obou stran – je sice „bílá“, ale její manžel byl Rom a v žilách jejích dětí tak koluje dvojí krev.

K TÉMATU

„Syn chodil se zraněným Petrem devět let do školy. Teď si spolu psali, Petr mu z nemocnice napsal, že ho má rád, ať je jakýkoli,“ svěřuje se žena LN. A dodává, že podle téže zprávy ani zraněný chlapec sám si není jist, že útočníci byli skutečně Romové. Jisté je jedno: útok stál chlapce ledvinu, kromě dalších zranění má poškozená játra a slezinu. Dost na strach, kdo bude další.

Ve městě žijí stovky Romů, ale ne v jednom místě

Zpráva chlapcovy matky, překladatelky z ukrajinštiny Oksany Zhyvachivské, o snědé pleti minimálně jednoho z útočníků už žije svým životem. V Břeclavi kvůli ní vybuchlo roky vypjaté soužití s Romy. A protože se do případu vložila i radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti, jindy klidné moravské město se objevilo na titulních stránkách novin.

Oficiálně se ve městě k romské národnosti přihlásilo loni při sčítání lidu jen 11 lidí, ve skutečnosti jsou jich stovky. Žijí ale rozptýleně po městě: část v Riegrově ulici, část v penzionu Pohoda na druhé straně města, další na jednom sídlišti. „Žádná ghetta tu opravdu nehledejte,“ říká zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT WITH GERMAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč