Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obrazem z Břeclavi: útok vyostřil vztahy s Romy. Nejsme Chanov, říkají

Česko

  10:06
BŘECLAV - Každá sedmá rodina je tu na pokraji nouze. V Břeclavi brutální útok jen vygradoval vztahy mezi Romy a zbytkem obyvatel. Stále ale není jasné, zda na patnáctiletého chlapce zaútočili právě Romové.

Místní Romové a koordinátor Jaroslav Danihel. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Přece to tu nevypadá jako nějaký Chanov, říká rozhořčeně Radka Dobešová ve vnitrobloku na Riegrově ulici v Břeclavi.

Stojí na asi nejcitovanějším prostranství města, pod okny svého bytu. Ve vyhroceném sporu zná pohledy obou stran – je sice „bílá“, ale její manžel byl Rom a v žilách jejích dětí tak koluje dvojí krev.

K TÉMATU

„Syn chodil se zraněným Petrem devět let do školy. Teď si spolu psali, Petr mu z nemocnice napsal, že ho má rád, ať je jakýkoli,“ svěřuje se žena LN. A dodává, že podle téže zprávy ani zraněný chlapec sám si není jist, že útočníci byli skutečně Romové. Jisté je jedno: útok stál chlapce ledvinu, kromě dalších zranění má poškozená játra a slezinu. Dost na strach, kdo bude další.

Ve městě žijí stovky Romů, ale ne v jednom místě

Zpráva chlapcovy matky, překladatelky z ukrajinštiny Oksany Zhyvachivské, o snědé pleti minimálně jednoho z útočníků už žije svým životem. V Břeclavi kvůli ní vybuchlo roky vypjaté soužití s Romy. A protože se do případu vložila i radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti, jindy klidné moravské město se objevilo na titulních stránkách novin.

Oficiálně se ve městě k romské národnosti přihlásilo loni při sčítání lidu jen 11 lidí, ve skutečnosti jsou jich stovky. Žijí ale rozptýleně po městě: část v Riegrově ulici, část v penzionu Pohoda na druhé straně města, další na jednom sídlišti. „Žádná ghetta tu opravdu nehledejte,“ říká zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.