Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Břeclavi vládl zmatek, zloba davu se otočila proti starostovi

Česko

  11:20aktualizováno  15:34
BŘECLAV - V Břeclavi skončilo srocení davu. Původně plánovaná akce se rozpadla v živelnou událost, kdy se na náměstí před radnicí sešlo asi 2000 lidí, z toho asi 200 radikálů. K lidem promluvila i matka zmláceného chlapce, jehož případ posloužil jako záminka k demonstraci.

Dav demonstrantů před budovou radnice. foto: ČTK

Krátce před třináctou hodinou se asi dva tisíce lidí vydaly na pochod Břeclaví proti plánům organizátorů. Demonstranti nesli transparenty a skandovali protiromská hesla. Když došli před radnici, zavládl úplný chaos. Na akci dohlížely stovky policistů, přes napjatou atmosféru moc incidentů neřešili.

Na náměstí se dav rozdělil na dvě skupiny. Výrazně větší část se srotila před radnicí, na jejíž schodech postával starosta Oldřich Ryšavý. Radikálové vedení šéfem DSSS Tomášem Vandasem zaujali místo na druhé straně náměstí, kde Vandas vykřikoval hesla proti radnici i proti Romům a hlavně sbíral podpisy na svou prezidentskou kandidaturu.

Vášně zvedl brutální útok na mladíka

Demonstrace reaguje na brutální napadení patnáctiletého chlapce, kterého před týdnem napadli tři neznámí muži, patrně Romové. Mladík musel být operován, lékaři mu museli odebrat ledvinu. Policie útočníky nedopadla, břeclavští Romové tvrdí, že to nebyl nikdo z místních.

Více čtěte zde: Tři muži brutálně zbili chlapce. Je ve vážném stavu a přišel o ledvinu

Starosta Ryšavý prožíval perné chvilky. Dav se nejprve dožadoval jeho vyjádření, ale pak každou jeho větu vypískal. Když chtěl přivést matku napadeného mladíka, vytvořili mu demonstranté uličku, kam se se starostou nechtělo ani policistům.

Syn by mohl začít chodit, doufala matka

Matka zmláceného chlapce pak poděkovala všem, kteří přišli podpořit jejího syna. Řekla, že akce je věnována Břeclavi bez násilí. V krátkém rozhovoru s novináři poté psychicky vyčerpaná žena prohlásila, že by syn mohl během příštího týdne chodit.

Starosta za stálého překřikování hovořil o investicích do strážníků, zároveň také vyzýval, aby lidé nepodporovali DSSS. "Jsem připraven diskutovat, ale na mítink Dělnické mládeže nepůjdu," řekl Ryšavý. Vystoupil i předchozí starosta Dymo Piškula. Ten se Ryšavého zastal. Šéf DSSS Tomáš Vandas stál na druhé straně a vede tam svoji kampaň.

Kolem 14.30 akce na náměstí skončila, i díky tomu, že začalo poprchávat. Menší skupinka se poté vydala k ulicím, kde bydlí břeclavští Romové, ale policie ulice uzavřela. A postávající se posléze rozešli.

Policie vyhodnotí záznamy

Ještě předtím, než se lidé vydali z nádraží na pochod, neměli organizátoři situaci pevně pod kontrolou. Demonstranti se, i přes jejich výzvy, sami vydali směrem k náměstí. Policie ještě před začátkem pochodu vjela s dodávkou mezi demonstranty, aby zjistila totožnost muže, který prý měl u sebe nůž. Tato událost vzbudila u účastníků vlnu nevole a nadávek. Šlo ale o ojedinělý incident, jinak policie nezatýkala, bude ale ještě vyhodnocovat kamerové záznamy.

Extremisté už před vypuknutím akce sbírali podpisy na kandidaturu šéfa DSSS Tomáše Vandase na prezidenta. "Kdo to ještě nepodepsal," křičel jeden nakrátko ostříhaný muž v černém. "Starosta Břeclavi (Oldřich Ryšavý) je strašpytel v souvislosti s tím, jak přistupuje k naší akci. Brutální čin je třeba veřejně odsoudit," řekl Vandas.

ČTĚTE TAKÉ:

Do Břeclavi přijely desítky policistů nejen z jižní Moravy, ale i z dalších regionů. Jihomoravský policejní ředitel Tomáš Kužel zdůraznil, že pátrání po pachatelích, kteří hocha brutálně zbili, pokračuje, podrobnosti ale neuvedl.

Romské obyvatelstvo v Břeclavi

Romští obyvatelé Břeclavi bydlí hlavně v okolí Riegrovy ulice.

Podle předběžných výsledků sčítání lidu z roku 2011 se v celém územním obvodu Břeclavi přihlásilo k romské národnosti 11 lidí (při předchozím  sčítání v roce 2001 to bylo 30).

Odhady však mluví až o několika stovkách Romů jen v samotné Břeclavi.

Spolupořadatelem akce byla krajně radikální Dělnická mládež. Dalšími spolupořadateli akce jsou přátelé zbitého chlapce. Původně chtěli mít vlastní setkání. Vybrali si pro něj ale místa shodná s Dělnickou mládeží. Proto se rozhodli, že udělají jedno shromáždění s radikály.

Starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) vyzval s předstihem obyvatel města, aby se od extremistů v pochodu oddělili. Po dobu nedělní demonstrace od 12 do 20 hodin byla z centra Břeclavi odkloněna autobusová doprava, byla uzavřené také muzeum a galerie a synagoga.                                       

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat