Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemáme s útokem nic společného, brání se Romové z Břeclavi

Česko

  18:08
BŘECLAV - Romové z Břeclavi tvrdí, že s brutálním napadením patnáctiletého chlapce, které se stalo o minulém víkendu, nemají nic společného. Podle některých za útokem stojí Romové ze Slovenska, další zase uvádějí, že původ pachatelů nemůže být zatím zcela zřejmý.

Starosta města Břeclavi Oldřich Ryšavý a Oksana Zhyvachivska vystoupili na mimořádné tiskové konferenci k připravovaným nedělním protestům v ulicích města kvůli brutálnímu útoku na patnáctiletého mladíka. foto: ČTK

Všichni se shodují v tom, že se jim kvůli incidentu nyní žije v Břeclavi špatně. V ulicích a obchodech prý cítí nenávist ostatních obyvatel. Vyplývá to z dnešního setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi.

ČTĚTE VÍCE

"Jsou v šoku (Romové), jsou naštvaní, že má celá komunita převzít odpovědnost za jednoho grázlíka, který to udělal. My s ním nechceme být spojovaní. Jsem přesvědčená, že to z místních nikdo nebyl," řekla účastnice setkání Alena Gronzíková, která coby Romka působí ve sdružení IQ Roma servis, jehož posláním je pomáhat romské menšině ve městě s problémy.

Setkání se konalo ve vzrušené atmosféře v evangelickém kostele na náměstí Svobody. Starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) s velitelem strážníků Stanislavem Hrdličkou nejprve vysvětlili, proč nebyla plánovaná nedělní demonstrace na podporu zbitého chlapce zakázána. K popisu toho, jak nedělní akce technicky ovlivní komunitu Romů, se ale dostal až po dlouhé přestávce.

Vznikla totiž velmi emotivní atmosféra, v níž Romové jeden přes druhého tvrdili, že jsou mylně spojováni s útokem, a že se údajně kriminalisté snaží nátlakem některé chlapce přimět k tomu, aby se k činu přiznali. Ze sálu zazněly i hrozby, že si případné útoky extremistů nenechají líbit. Pak se přibližně polovina nahněvaného osazenstva zvedla a kostel opustila.

Dělnická strana i přátele napadeného chlapce

Starosta Ryšavý při setkání uvedl, že pachatelé brutálního útoku na chlapce musí být co nejdříve vypátráni a potrestáni. Připomněl, že opakovaně vyzval veřejnost, aby nestupňovala napětí a nezapojovala se do akcí extremistů proti Romům.

V neděli by Břeclaví mělo projít až 2000 lidí. Sejdou se před hlavním železničním nádražím, od něhož pak ve 13:00 vyjdou na náměstí TGM. Z něj jejich trasa povede zpět. Zcela se vyhne všem oblastem obývaným Romy. Těch je ve městě asi 500 až 600.

 V Břeclavi se po nedělním přepadení patnáctiletého chlapce třemi neznámými muži zvýšila hlídková činnost strážníků a republikové policie.
 V Břeclavi se po nedělním přepadení patnáctiletého chlapce třemi neznámými muži zvýšila hlídková činnost strážníků a republikové policie.

V Břeclavi se po nedělním přepadení patnáctiletého chlapce třemi neznámými muži zvýšila hlídková činnost strážníků a republikové policie

Půjde o společnou akci přátel zbitého chlapce a krajně radikálního uskupení Dělnická mládež (DM), které je provázáno s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Dorazí i její předseda Tomáš Vandas. Původně se měly akce konat odděleně, ale pořadatelé si vybrali stejné prostory pro jejich uspořádání. Pak se proto z organizačních důvodů domluvili na tom, že je spojí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Starosta se domnívá, že by se občané Břeclavi, kteří netouží vyvolávat nenávist vůči Romům, mohli v pochodu zcela oddělit od radikálů a dát tím najevo, že nelze vinit z útoku na hocha všechny Romy. "Je to jen mé osobní doporučení," řekl.

Na akci se již připravuje policie. Radikálové by do míst, na nichž žijí Romové, neměli proniknout. Jde o 11 ulic a dvě náměstí. Od neděle na nich nelze po dobu dvou měsíců pořádat jakékoli setkání. Prostory si totiž zamluvila u radnice iniciativa Nenávist není řešení. Tímto jednoduchým administrativním aktem se snaží uchránit Romy před radikály.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...