Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wulff kmotrem dítěte neonacistů

Česko

BERLÍN/PRAHA Již od roku 1949 funguje v Německu takový zvyk. Pokud se kterákoliv rodina dočká sedmého dítěte, čestným kmotrem se mu stane spolkový prezident.

Současná hlava státu Christian Wulff je tak symbolickým patronem již ve více než 340 případech. Pro Němce rutina. Rodina Müllerových z meklenburské obce Lalendorf se ale po narození svého sedmého potomka prezidentského kmotrovství málem nedočkala.

Starosta třítisícového Lalendorfu Reinhard Knaack totiž tvrdil, že Müllerovi mají blízko k neonacistům. A nechtěl jim kmotrovský list od prezidenta předat.

Wulffův úřad však na jeho názor nedbal a malému Müllerovi listinu poslal přímo poštou. Podle německého prezidenta jde při čestném kmotrovství vždy především o dítě, nikoli o jeho rodiče. „Všichni jsou povinni starat se o to, aby děti byly vychovávány v demokratické atmosféře,“ prohlašoval.

Pokračování na straně 7

Wulff kmotrem dítěte neonacistů

Dokončení ze strany 1

Úředně se v ten moment zdálo vše vyřízené, celý příběh je však komplikovanější. Starosta Knaack se totiž před časem stal terčem pravicových radikálů. Šest lidí vpadlo na jeho pozemek, jiná pravicová skupina současně v okolí rozdávala proti němu zaměřené letáky. Knaack se tak nyní nachází pod policejní ochranou.

K vypuknutí nenávisti vůči Knaackovi mohlo přispět i to, že starosta je členem postkomunistické Levice, která se nachází na zcela opačném pólu politického spektra. Starosta kromě toho neváhal Müllerovým nedávno osobně vysvětlovat, proč jim listinu o kmotrovství upírá. Říkal, že se nevidí jako prodloužená ruka spolkového prezidenta a jejich pravicově extremistické postoje neschvaluje.

Jak konkrétně blízko rodina k neonacistům měla? Podle časopisu Der Spiegel se údajně přátelila s loni zesnulým funkcionářem krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Jürgenem Riegerem. Matka dítěte má prý navíc blízko i k ženské odnoži NPD.

Ministr vnitra spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko Lorenz Caffier z křesťanskodemokratické CDU po hrozbách vůči Knaackovi hovořil o tom, že představují „předstupeň teroru“. Knaacka kromě toho již dříve podpořili i všichni místní demokratičtí politici. Norbert Nieszery, šéf sociálnědemokratické frakce v zemském sněmu, poslal Wulffovi dopis, ve kterém chválil Knaackův postup a prezidenta vyzýval, aby čestné kmotrovství stáhl. I on přitom narážel na „dlouhou“ extremistickou minulost rodičů novorozeněte. Jak již bylo nastíněno v úvodu, prezident se přesto rozhodl kmotrem chlapce zůstat.

Pozoruhodné je, že Wulff, který se svého úřadu ujal v létě, včera pobýval na úvodní návštěvě v Meklenbursku - Předním Pomořansku. Návštěva Lalendorfu však v jeho programu nefigurovala, přestože se podle médií nacházel jen několik minut jízdy autem odtud.

Setkání se starostou Wulff v plánu neměl Otázkou však je, zda byl takový krok správný. Meklenbursko -Přední Pomořansko patří mezi spolkové země, kde mají pravicoví extremisté docela silné pozice. NPD zasedá dokonce v místním sněmu.

„Samozřejmě že ve věci čestného kmotrovství nemohl spolkový prezident jednat jinak,“ podotkl jeden z místních aktivistů. „Když už ale tady Wulff byl, tak se mohl se starostou Lalendorfu setkat a diskutovat o tom, jak těžká je tu situace,“ dodal.

***

PREZIDENTSKÝ ÚKOL V Německu se prezident stává čestným kmotrem sedmého dítěte narozeného v každé rodině. Stát tím dává najevo, že má zájem o to, aby rodiny měly hodně potomků. S kmotrovstvím je navíc spjatá odměna ve výši 500 eur. Od zavedení této tradice roku 1949 se prezidenti stali kmotry již více než 76 tisíc dětí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....