Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Posíláme gázy i skládací postele. Z Brna vyrazil kamion do Charkova

Česko

  14:33aktualizováno  14:34
BRNO - Hnutí Nesehnutí vyslalo z Brna do Charkova kamion s humanitární pomocí a 230 tisíc korun ze sbírkové kampaně Chléb pro Charkov. Obojí je určeno vnitřním uprchlíkům na Ukrajině. S kamionem vyrazil jako dozor jeden spolupracovník hnutí. Pomoc z Česka převezme organizace Stanice Charkov, provozovatel největší výdejové sítě na Ukrajině.

Bombový útok v Charkově. Těla obětí. foto: Reuters

Podle Pavly Hofmeisterové z Nesehnutí, která informace o humanitární akci poskytla, uvádějí oficiální statistiky, že je v charkovském regionu na 150 tisíc lidí, kteří museli kvůli občanské válce na východě Ukrajiny opustit své domovy. Hofmeisterová však doplnila, že neoficiální odhady hovoří o mnohem větším počtu.

Město Brno přispělo na projekt 300 tisíc korun. Část těchto peněz poslouží k zaplacení převozu pomoci na Ukrajinu.

Věci a peníze na jídlo

Kamion obsahuje hygienické potřeby, lékařský materiál jako gázy a obvazy, ale také základní kuchyňské vybavení, ložní prádlo, oblečení, skládací postele a čisticí prostředky. 

„Spolu s materiální pomocí odesíláme Charkovu větší část dosud nasbíraných darů. Budou určené na nákup potravin, kterých mají v současnosti vnitřní uprchlíci nedostatek,“ uvedla Hofmeisterová. Lidé mohou peníze do sbírky Chléb pro Charkov věnovat až do 26. května.

Fotografie z místa činu bombového útoku v Charkově.
Uprchlíci z Luhanské oblasti nastupují do bezplatného vlaku směřujícího do...

Zásilka by měla do Charkova dorazit zhruba za čtyři dny. Materiál a peníze si převezme humanitární organizace Stanice Charkov, která provozuje největší výdejovou síť a měsíčně zabezpečí potravinami, materiálem a psychologickou pomocí asi šest tisíc lidí, kteří museli přesídlit. 

„Budeme mít přímý dohled na převozem humanitárního materiálu, protože s kamionem odjíždí do Charkova náš spolupracovník, který má s podobnými aktivitami bohaté zkušenosti,“ uvedla Hofmeisterová.

Nesehnutí vyslalo už v únoru za pomoci města do Charkova kamiony s humanitární pomocí. „Konflikt na Ukrajině ale přetrvává a uprchlická centra hlásí akutní nedostatek potravin,“ řekla Hofmeisterová.

Východní Ukrajina se potýká už více než rok s občanskou válkou. Proti sobě stojí ukrajinská armáda a proruští separatisté.

Autoři: ,