Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z pětiboje bude čtyřboj, proti změně byla Evropa

Česko

PRAHA Hrabě Pierre de Coubertin, zakladatel novodobých olympijských her a také tvůrce moderního pětiboje, se podle všeho obrací v hrobě. Víkendový kongres Mezinárodní federace moderního pětiboje (UIPM) totiž rozhodl, že střelba se spojí se závěrečným během.

Nejméně po celý následující olympijský cyklus tak závodníci absolvují disciplíny v pořadí šerm, plavání, parkur a kombinace běhu se střelbou ze vzduchové pistole.

„Změn je mnohem víc, například odpadnou trestná kola, ale bude časový limit, v němž se musí trefit terče, nebo se zavádí soutěž mixů (jeden muž a jedna žena), nicméně uvedení „čtyřboje“ je nejzávažnější,“ říká trenér českých pětibojařů Jakub Kučera. „Skutečností tak zůstává, že celodenní program se zkracuje na nějakých šest a půl hodiny, což bylo asi hlavním motivem. Jde jim o to, aby byl pětiboj přitažlivější pro televizní společnosti, závody tak prý budou prodejnější,“ dodává.

Tuto změnu na kongresu v Guatemale prosadily federace z Afriky a hlavně z Asie v čele s Koreou, Čínou a Japonskem. „V případě těch posledních jde o země s velkým sponzorským potenciálem, na což mezinárodní federace zřejmě slyšela. Pětibojařsky mnohem silnější Evropa v čele s Maďarskem, Anglií, námi či Polskem vytvořila silnou koalici, která s tím nesouhlasila, ale kongres rozhodl jinak,“ přibližuje Kučera.

Ani on si netroufá říci, zda tento krok bude krokem dopředu. „Oni si myslí, že ano, alespoň pokud jde o prodejnost pětiboje. Jestli to ale bude krok dopředu i po sportovní stránce, to se teď odhaduje velmi těžko,“ soudí úspěšný kouč.

Je to hybrid, míní Svoboda „Doufali jsme, že to neprojde, do tradičního pětiboje tak pronikla disciplína podobná biatlonu. Vznikl čtyřboj čili jakýsi hybrid,“ míní David Svoboda, letošní vicemistr světa.

Zatímco Evropané v posledních letech usilovali na velkých akcích o medaile, Asijci se soustředili zejména na testovací soutěže podle nových pravidel. „Myslí si, že teď mají náskok a budou úspěšní. Ale když to začneme trénovat, stejně nebudou mít šanci,“ myslí si ikona českého pětiboje Libor Capalini, bronzový z olympiády v Aténách.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!