16. března 2017 17:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Práce za 2500 korun na hodinu? Andor Šándor radí s bezpečností pražského metra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 27Diskuse
Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor pracuje pro Pražký dopravní podnik, za své služby dostává odměnu 2500 korun za hodinu. Zaměřuje na zpracování klíčových analýz, které se týkají bezpečnosti pražského metra.

Podle serveru Novinky.cz pracuje Šándor pro dopravní podnik asi padesát hodin měsíčně. Za vykonanou službu tedy dostává měsíční odměnu zhruba 125 tisíc bez daně, a to navzdory tomu, že dopravní podnik má vlastní bezpečnostní úsek. Na základě smlouvy si tak Šándor do konce loňského roku vydělal již 3,5 miliónu korun bez DPH. Deník Právo to zjistil z veřejného registru smluv a na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Sazba nad 2000 korun se podle deníku přitom vyplácí spolupracovníkům u nejprestižnějších auditorských a poradenských společností.

Výhodnou smlouvu uzavřel někdejší šéf vojenské tajné služby s dopravním podnikem už v roce 2014, a to zhruba tři měsíce poté, co přišel o podobný kontrakt na poradenské služny u Ředitelství silnic a dálnic. Podle expertů, na něž se deník odkazuje, působí kontroverzně zejména fakt, že smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou a bez konkrétního pracovního zadání.

Šándor Právu sdělil, že je členem pracovní skupiny, která se podílí například na kategorizaci bezpečnosti jednotlivých stanic pražského metra.

Pražský dopravní podnik uvedl, že předmětem Šándorovy práce jsou poradenské služby a odborné konzultace v oblasti bezpečnostní politiky a realizace bezpečnostních opatření. Konkrétní pracovní výsledky ale k dispozici nejsou, údajně kvůli utajení citlivých údajů. Dopravní podnik si Šándora vybral bez výběrového řízení. „Důvodem k výběru pana Šándora coby bezpečnostního poradce byly jeho odborné způsobilosti a dosavadní praxe v dané oblasti,“ uvedl pro Právo zástupce podniku.

Lidovky.cz
  • 27Diskuse

Najdete na Lidovky.cz