12. listopadu 2012 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za gripeny už asi nikdo stíhán nebude, připustila Bradáčová

Lenka Bradáčová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Bradáčová | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Za údajnou korupci v kauze pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu už asi nikdo obviněn nebude. Chybí důkaz, který by celou kauzu zvrátil, řekla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Otevřeny ale podle ní byly dvě jiné starší kauzy, podrobnosti ale říct nechtěla.

Bradáčová pro iDnes.cz uvedla, že nevidí moc velký prostor pro to, aby se v případě letadel Gripen objevil nějaký nový důkaz. "Souvisí to i s tím, že zejména v zahraničí, ve všech zemích, kde se to prověřovalo, byla ta kauza v trestní rovině už uzavřena. Ty státy už nemají zájem dál spolupracovat a předávat nám informace," řekla Bradáčová.

V případě dalších dvou velkých armádních nákupů, obrněných transportérů Pandur a letadel CASA, vyšetřování a stíhání dál pokračuje.

ČTĚTE VÍCE:

Vedle toho bylo otevřeny "dvě starší věci". "Nyní se snažíme prověřit ještě některé důkazní možnosti. Detaily vám ale skutečně neřeknu, znamenalo by to jejich definitivní konec," podotkla Bradáčová.

Policie údajnou korupci při pořízení stíhacích letounů Jas-39 Gripen prověřovala, nikdo však obviněn nebyl. Česká vláda je původně chtěla koupit, nakonec si 14 stíhaček pronajala na deset let. Nyní vláda vyjednává se švédskou stranou o podmínkách prodloužení pronájmu letadel, k dohodě zatím nedošlo.

Ministerstvo obrany proto zároveň připravuje tendr na případné pořízení jiných letounů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!