Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
11. prosince 2015 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za honičku s policií z Prahy do Plzně hrozí muži výjimečný trest

Zdrogovanému řidiči, který před dvěma lety ujížděl policistům z Prahy až do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdrogovanému řidiči, který před dvěma lety ujížděl policistům z Prahy až do... | foto: iDnes

Zdrogovanému řidiči, který před dvěma lety ujížděl policistům z Prahy až do Plzně, hrozí za obecné ohrožení 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Státní zastupitelství totiž dospělo k závěru, že se muž svým počínáním pokoušel úmyslně způsobit smrt.

Pavel Hamberger údajně při své bezohledné a agresivní jízdě opakovaně najel do policistů, na dálnici D5 prý také způsobil srážku policejních aut. Pražský městský soud kauzu projedná příští měsíc.

Zákaz řízení a falešná značka

Automobilová honička, při níž sedmadvacetiletý řidič dojel za 50 minut z pražských Holešovic do areálu plzeňské fakultní nemocnice, se odehrála 12. ledna 2014. Hamberger měl v té době zákaz řízení uložený soudem, na jeho vozu byla falešná lucemburská poznávací značka a uvnitř auta se podle obžaloby nacházely jednak dva sáčky s pervitinem, jednak tři krabice plné léku, z nějž lze pervitin vyrobit.

„Dopustil se nebezpečného jednání bezprostředně směřujícího k úmyslnému způsobení obecného nebezpečí tím, že vydá lidi v nebezpečí smrti a těžké újmy a cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu a způsobí takovým činem úmyslně smrt, v úmyslu čin spáchat, přičemž k dokonání činu nedošlo,“ konstatoval státní zástupce.

Mladík pod vlivem pervitinu

Muž, který byl pod vlivem pervitinu, na sebe upozornil tím, že v Holešovicích projel zákazem vjezdu. Hlídka městské policie se ho proto v Plynární ulici pokusila zastavit, Hamberger však prý na výzvu nereagoval a začal ujíždět rychlostí, která údajně místy převyšovala sto kilometrů v hodině. Podle obžaloby projížděl křižovatky na červenou, vjížděl do protisměru, kličkoval svou mazdou mezi ostatními auty, která musela prudce brzdit, a svou jízdou ohrozil i tramvaj.

K jeho pronásledování se mezitím přidalo i několik aut státních policistů, přičemž Hamberger se je prý snažil vybržďovat a zátarasy z policejních vozů překonával tak, že najížděl do policistů, kteří museli uskakovat, aby neskončili pod koly.

Když se dostal na dálnici, údajně rychlostí až 200 kilometrů v hodině přejížděl mezi jízdními pruhy a ohrožoval ostatní řidiče. Úmyslně prý najel na policistu v reflexní vestě, který kvůli němu odkláněl dopravu, a schválně prý narazil do policejního auta. To se srazilo s jiným policejním vozem a jeden z policistů si při střetu podvrtl krční páteř. Škodu na autech policie vyčíslila na 160 tisíc korun.

Obvinění z pěti trestných činů

Hamberger byl zadržen v areálu plzeňské nemocnice. Policie při honičce střílela, muž se následně musel podrobit operaci kvůli zranění hlavy. Čelí obvinění hned z pěti trestných činů. Vedle pokusu obecného ohrožení je to násilí proti úřední osobě, maření výkonu úředního rozhodnutí, přechovávání drog a držení předmětu k nedovolené výrobě drog. Zda soudy přistoupí na návrh přísnější právní kvalifikace ohledně pokusu způsobit smrt, není zřejmé. V obdobném případě řidiče Martina Ondroucha to pražský vrchní soud odmítl s tím, že aby šla zpřísněná kvalifikace použít, musel by řidič smrt nebo těžkou újmu na zdraví skutečně způsobit, nikoliv se o to jenom pokusit.

Podle dřívějších informací policistů má Hamberger 19 různých záznamů pro majetkové a drogové trestné činy a delikty týkající se maření úředního rozhodnutí. V současné době je ve výkonu trestu v plzeňské věznici. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že pražský městský soud Hambergerovu nebezpečnou jízdu projedná v týdnu od 18. ledna. V minulosti kauzu vrátil státním zástupcům k došetření.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!