Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za nadstandard si připlatíme až v roce 2013

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní začne platit až od roku 2013, tedy o rok později proti původnímu plánu. Odborné společnosti totiž nestíhají sepsat seznam nadstandardů do poloviny září, potřebovat budou další tři měsíce.

Ministerstvo zdravotnictví ale v příštím roce nadstandardy alespoň otestuje, píšou Hospodářské noviny (HN).

"Právě jsme si stanovili nový termín na přelom listopadu a prosince. Chtěla to tak většina společností. Spustit změny od příštího roku se tak zřejmě nestihne," řekl deníku po jednání předsednictva České lékařské společnosti Petr Arenberger, šéf dermatologů.

ČTĚTE VÍCE:

Na ministerstvu ještě o zpoždění v přípravě seznamu nadstandardů oficiálně nevědí, jednání s odbornými společnostmi se koná tento týden. Důvodné argumenty pro prodloužení termínu ovšem bude ministerstvo muset akceptovat, tvrdí šéf kabinetu ministra Jan Růžička.

Nadstandardy však budou v příštím roce alespoň otestovány, lidé by si mohli připlácet za tři nebo čtyři věci. "Řekli jsme si, že do sazebníku výkonů pro příští rok zapracujeme to, co jako nadstandard už reálně existuje dnes.

INFOGRAFIKA:

Třeba měkkou kontaktní čočku, kde není o čem debatovat. Tím si prošlápneme cestu," řekl deníku poradce ministra Pavel Vepřek. Podle něj bude kompletní seznam vydán v polovině příštího roku, platit začne od ledna 2013. Také pojišťovny chtějí připojištění na dražší péči nabídnout až za rok.

"Zatím se na to chystáme a zvažujeme varianty. Nabídku ale nastartujeme až s novým zákonem o zdravotních pojišťovnách v roce 2013," sdělil HN prezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...