Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podívejte se, za co se bude v nemocnici připlácet

Česko

  12:05
PRAHA - Za vybrané lékařské služby a úkony si budou moci lidé připlatit. Sněmovna včera znovu schválila část zdravotnické reformy, která od příštího roku zavádí takzvaný nadstandard.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Co si však lidé budou financovat ze svého, stále není jasné. Spekuluje se třeba o kvalitnějších náhradách kloubů, některých zákrocích laserem a robotických operacích, lepších očních čočkách. Sazebník sestavuje Česká lékařská společnost, některé skupiny lékařů ale chtějí na vytvoření seznamu více času. To potvrdil i člen předsednictva České lékařské společnosti Petr Arenberger.

ČTĚTE VÍCE:

Každopádně lékaři dramatické změny nečekají. „Myslím, že se toho od ledna příliš nezmění. Sazebník se bude nejspíše kultivovat několik let,“ upozornil Arenberger. „To, co se začne projednávat až teď, se zřejmě do ledna do seznamu nedostane,“ upozornil.

Seznam měl doputovat na ministerstvo zdravotnictví v polovině září. „Nad těmito návrhy se povede široká diskuse, které se budou účastnit jak odborné společnosti, tak ministerstvo, pojišťovny, ale také pacientské organizace,“ řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Resort ministra Leoše Hegera také nečeká, že by seznam nadstandardů byl nějak rozsáhlý. „Nepočítáme s tím, že by ze dne na den vzniklo nepřeberné množství nadstandardů. Myslíme, že jich bude poměrně malé množství. Do budoucna lze odhadnout, že se mohou týkat celkově půl procenta z poskytované péče,“ řekl Sršeň.

INFOGRAFIKA:

Mnohým pacientům se nelíbí, že stále přesně nevědí, co je v lednu čeká. „Doufáme, že ministerstvo brzy vydá seznam, co je nadstandard,“ řekla prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců Michala Filipová. Na seznamu placené péče se nejspíše ocitne možnost hradit si některé typy kloubních náhrad nebo očních čoček. Lékaři předpovídají, že to povede k celkovému snížení cen tohoto zdravotnického materiálu, protože budou mezi sebou jednotlivé firmy soutěžit. Ženy si zřejmě budou moci zaplatit v průběhu těhotenství více prohlídek ultrazvukem a později i císařský řez.

Heger odmítá, aby si pacienti předpláceli vyhlášené specialisty. Tento návrh naopak prosazují lékařské společnosti. Novela také zvyšuje poplatky za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Nově už nebudou pacienti dávat 30 korun za každou položku na receptu, ale za celý předpis. Léky do 50 korun si budou platit sami. Pokud zákon podepíše prezident, měl by platit od ledna. Zavedení nadstandardů i zvýšení plateb za hospitalizaci soustavně kritizuje opozice. A ČSSD plánuje novelu zákona napadnout u Ústavního soudu.

Sněmovní změny

ZA VŮZ ODPOVÍDÁ MAJITEL 
Za vozidlo bude odpovídat provozovatel. Ustanovení v novele silničního zákona potvrdila sněmovna a přehlasovala Senát. 

Odpovědností provozovatele chce sněmovna vyřešit výmluvy řidičů na osobu blízkou při spáchání některých přestupků.

Senátoři namítali, že úprava může být protiústavní. Předloha nyní míří k podpisu prezidentovi.

ZA KUPČENÍ S HLASY AŽ TŘI ROKY VĚZENÍ
Za kupčení s hlasy voličů má hrozit vězení v délce od půl roku do tří let. Sněmovna to schválila v rámci novely trestního zákoníku. 

Kupčení s hlasy navrhli poslanci koalice trestat jako porušení volebních pravidel, podle platného zákona jej lze těžko postihnout. 

Nově by mělo vězení hrozit tomu, kdo jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit či hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle.

Výhrady vůči formulaci měla ČSSD, podle níž by to mohlo vést ke zpochybňování voleb.

STŘÍDAVÁ PÉČE PO ROZCHODU RODIČŮ NEBUDE
Novela zákona o rodině, podle níž měly děti po rozchodu rodičů častěji končit ve střídavé péči, platit nebude. Kritici poukazovali, že dítě ve střídavé péči neustále mění domov a to mu neprospívá.

MLADISTVÍ ZLOČINCI MOHOU VYFASOVAT DOŽIVOTNÍ LÉČBU
Soudy mohou ukládat mladistvým pachatelům závažných trestných činů ochranné léčení na neomezeně dlouhou dobu. Tzv. kmetiněvská novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže míří k prezidentovi.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!