19. října 2015 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Status ‚zabíjejte uprchlíky‘. Za nenávist na Facebooku hrozí i kriminál

Advokát Jan Vidrna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Jan Vidrna | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Advokát Jan Vidrna vysvětluje trestněprávní souvislosti protiimigračních statusů na sociálních sítích: „Pokud někdo napíše například „zabíjejte uprchlíky“, orgány činné v trestním řízení už by na to patrně měly reagovat.“

LN: Stále častěji jsme svědky různých projevů nenávisti spojené se současnou uprchlickou krizí. Jak na tyto situace reaguje trestní právo?
V českém právním řádu existují dva rasově motivované trestné činy. Naše právo ale přitom chrání rovnost všech lidí, bez rozdílu jejich národnosti, jazyka, etnické skupiny, rasy, politického přesvědčení i náboženství. Platí tedy, že stejně tak jako mohou rasově motivované trestné činy páchat Češi vůči například muslimům, mohou je opačně páchat i tito muslimové vůči Čechům. Podle mých informací se ale zatím nikomu nic nestalo. Když ovšem dokonce i různí renomovaní komentátoři a politologové vyslovují úvahy o tom, že klidné časy v Evropě už skončily, může nervozita občanů a pocit ohrožení jejich základních životních jistot samozřejmě vyvolávat nejrůznější vnější projevy, které mohou mít přesah až právě do trestního práva.

LN: O jaké trestné činy konkrétně jde?
Jednak jde o trestný čin „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob“, jednak o trestný čin „podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod“. Obsahové náplně těchto dvou trestných činů v podstatě vyplývají už z jejich názvů. Tyto trestné činy jsou pak přísněji trestány, především tehdy, pokud jsou spáchány prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků nebo počítačových sítí.

LN: Riskuje trestní postih například i člověk, který napíše na Facebook určitý rasistický či nenávistný status?
Záleží samozřejmě na intenzitě tohoto jednání. Pokud někdo napíše například „zabíjejte uprchlíky“, orgány činné v trestním řízení už by na to patrně měly reagovat. Samozřejmě je otázka, zda dokážou takovéhoto pachatele vůbec najít. Jde však o krajní příklad a existuje celá řada „mezistupňů“. Bylo by však asi dobré, aby policie a státní zastupitelství uvažovaly do budoucnosti v tomto ohledu o určité metodice a o sjednocení svých postupů. Aby pak teprve následně nedocházelo k dohadům o tom, jaký postup byl anebo je správný a jaký není.

LN: Když takovýto status na Facebooku uvidím, musím to někam oznámit?
Tyto trestné činy nejsou svou povahou tak závažné, aby podléhaly oznamovací povinnosti, a proto není trestné ani jejich nepřekažení. Takováto povinnost tedy neexistuje. Trestní oznámení ale samozřejmě může podat každý.