13. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za paličky s Ortelem přišly urážky. Neonacisty bych nepodporoval, tvrdí majitel firmy

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. | foto: Youtube.comReprofoto

PRAHA Podporujete fašisty, vyčítají lidé firmě R - stick. Vyrobila totiž reklamní paličky pro kontroverzní kapelu Ortel a pochlubila se tím na Facebooku. Někteří lidé chtějí firmu bojkotovat. Ortel je totiž spojován s neonacisty. Jeho píseň používá jako hymnu například extremistická Dělnická strana.

„Reklamní paličky pro fašounky? Hezká práce!,“ postěžoval si jeden z uživatelů na facebookové stránce firmy R - stick. „Tak to jste si nad sebou vynesli ortel,“ zavtipkoval další. Společnost totiž vyrobila reklamní paličky pro bubeníky s logem kontroverzní kapely Ortel a fotkou se pochlubila na Facebooku.

Majitel firmy Bořivoj Rektořík prý takovou odezvu nečekal. „Myslel jsem, že mě někdo zkritizuje, ale tu fotku vidělo 100 tisíc lidí. To je naprosto šílené,“ řekl serveru Lidovky.cz. Na sociální síti se přitom chlubil neprodejným zbožím. Várku paliček si objednal bubeník Ortelu Miroslav Procházka.

„Procházka mě před tím honem varoval, abych to na Facebooku nedával. Udělal bych to ale znovu,“ stojí si za svým Rektořík. Jeho firmu to stálo ale snížení hodnocení v katalogu firem a bombardování desítkami kritických komentářů.

Něco z poslední dávky zákaznických potisků ... Ortel - reklamní paličky pro fanoušky .....

Zveřejnil(a) R - stick dne 6. prosinec 2015

Kapela Ortel totiž čelí podezření, že sympatizuje s krajní pravicí. Její píseň Hadr například používá Dělnická strana sociální spravedlnosti jako svou hymnu. Zpěvák skupiny Tomáš Ortel navíc v minulosti působil v kapele Conflict 88, kterou zařadilo ministerstvo vnitra do své výroční zprávy o extremismu. Nikdy se však od jejích názorů oficiálně nedistancoval.

Anketa

Měla firma R - stick dělat reklamní předměty pro kontroverzní kapelu Ortel?

Ano 1034
Ne 287
Nevím 21

Kritici kapele Ortel vyčítají především xenofobní texty. Například píseň Mešita varuje před islamizací Evropy, za což získala sympatie u protimuslimských aktivistů. Radikálové navíc vyzvali své sympatizanty, aby pro Ortel hlasovali v pěvecké anketě Český slavík, kde se frontman Tomáš Ortel umístil na 3. místě jako zpěvák roku a kapela skončila celkově druhá za populárními Kabáty.

Kvůli ortelovským paličkám nyní někteří lidé vyzývají k bojkotu firmy R - stick. „ V dlouhodobém horizontu mě to neovlivní. Psali tam lidé, co si myslí, že mi mohou něco poroučet nebo nařizovat a ty jsem velmi tvrdě a neslušně odkázal do patřičných míst. Moje stanovisko je, že mi nikdo nebude poroučet, co mám vyrábět,“ ohradil se Rektořík, kterému mimo jiné vyčítali i arogantní komunikaci s fanoušky.

Propagační předměty pro neonacisty či jiné skupiny prosazující omezení osobní svobody a hanobící rasu by ale prý Rektořík nedělal. „Nejdřív bych zákazníka upozornil a poté bych to slušně odmítl a netiskl,“ dodal.

Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků...
Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka.

Nenávist také pocítil hudební časopis Rock & All. V posledních dvou číslech se totiž věnoval historii krajně pravicových kapel. Na bílou fasádu pražské redakce někdo namaloval několik hákových křížů. Škoda je zatím odhadována na desítky tisíc korun.

„Zveřejněné písně působí z naší strany jako varování, nikoliv podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka!,“ sdělil pro ČTk jeden z autorů Milan Říský.

jzlJakub Zelenka

Najdete na Lidovky.cz