Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za pokus o vraždu na Floře uložil soud studentovi práv nepodmíněný trest 12 let

Městský soud v Praze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městský soud v Praze - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Praha Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře uložil ve středu Městský soud v Praze třiadvacetiletému studentu práv Josefu Tomanovi 12 let vězení. Poškozenému přiznal finanční odškodnění 184 392 korun, Všeobecné zdravotní pojišťovně pak 50 823 korun.

Zbytku odškodnění se může poškozený domáhat v občansko-právním řízení. Rozsudek není pravomocný, obhajoba na místě podala odvolání.

Incident začal loni 5. prosince ve vestibulu metra stanice, který vede do obchodního centra, kde Toman úmyslně vrazil do staršího muže. Mezi nimi poté v prostorách obchodního domu propukl konflikt, při kterém Toman vytáhl nůž a zasadil svému protivníkovi několik bodných ran. Útočníka, který se nesnažil utéct, policie zadržela na místě. Těžce zraněný muž skončil ve vinohradské nemocnici.

Obhájkyně odsouzeného v závěrečné řeči uvedla, že represe není na místě, protože její klient žijící „ve svém světě“ nechtěl vyvolat rvačku a přeje si být léčen.

„Reakce obžalovaného byla zcela neadekvátní,“ uvedla ale ve zdůvodnění rozsudku předsedkyně soudu Jarmila Pavlátová. Trest nad hranicí spodní sazby zdůvodnila mimo jiné tím, že obžalovaný „nemá nadhled“ nad důsledky svého jednání.

Toman, který si podle svých slov není jistý svojí sexuální orientací, ve středu vypověděl, že do poškozeného úmyslně vrazil, protože ho upoutal jeho vzhled. Kontaktem s ním se chtěl ujistit, zda v jeho případě jde o muže či ženu. Průběh strkanice, která následovala, si prý nepamatuje. Ztratil brýle a cítil hněv, strach a ponížení.

Poškozený vypověděl, že přestože se věnuje bojovým sportům, na nečekaný útok nestačil reagovat. Ze svých zranění se prý léčil dva měsíce.

Toman dál uvedl, že se celý život cítí, jako by patřil do středověku. Hodně čte fantasy literaturu a romantické romány, spoustu času tráví u počítače a věří v magii. Celý život špatně navazuje vztahy s lidmi a kvůli depresím navštěvoval psychiatry. Reálný život je podle jeho mínění nespravedlivý a „hnusí se mu lidé, jejichž duše jsou podivné“.

Znalec z oboru psychiatrie uvedl, že Toman má poruchu osobnosti, a přestože není duševně chorý, doporučuje jeho dlouhodobou ústavní psychiatrickou léčbu. Podle znalce z oboru klinické psychologie za své jednání nese odpovědnost a šance na jeho resocializaci je snížená.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...