3. března 2017 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nadávky a kydání hnoje. Otec týral syny těžkou prací, od soudu dostal podmínku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Traktor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktor. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Tři roky vězení podmíněně odložené na pět let a povinnost zaplatit půl milionu korun dvěma synům uložil českobudějovický krajský soud pětačtyřicetiletému muži za to, že své děti vychovával nepřiměřeně tvrdě. Bratry, kterým je dnes 13 a 15 let, měl svěřené do péče.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

Podle obžaloby otec nutil syny k těžké práci nepřiměřené jejich věku a za neuposlechnutí příkazů je fyzicky trestal a ponižoval vulgárními nadávkami. Zanedbával také jejich výživu. V usedlosti na Prachaticku museli chlapci od svých pěti let pomáhat v kravíně, ručně kosit trávu a jezdit s traktorem, píše server. Otci vařili obědy a pomáhali mu do noci s výrobou sýrů. Muž je při práci v zemědělství fotil a snímky posílal na facebook. Před soudem si oba postěžovali, že se jim za to spolužáci posmívali.

„Do školy chodili neupravení, bez svačin. Obědy jim musela zaplatit babička,“ uvedla předsedkyně senátu Olga Smrčková, která rozhodla o trestu na základě výpovědí svědků. Podle Smrčkové věc vybočuje z jiných případů týrání svěřené osoby, protože zde o problémech věděla škola i sociální pracovnice. Ředitel školy řešil poměry s otcem dětí jen přes telefon a pracovnice odboru sociální péče se ani nesnažily zkontrolovat, v jakém prostředí chlapci žijí, píše iDNES.cz.

Situace trvala od roku 2004, kdy otec dostal bratry do péče po rozvodu. Sám původně pracoval v lese, později se stal nezaměstnaným. Ačkoliv obžalovanému původně hrozil trest od pěti do 12 let vězení, mimo jiné i za to, že si z jeho výchovy odnesli synové trvalé psychické následky, senát sankci mimořádně snížil. Zvážil možnost splacení odškodnění, které je ve výši 250 tisíc korun pro každé z dětí. Soud podle iDNES.cz navíc přihlédl k znaleckému posudku psychiatra, který zjistil u muže poruchu osobnosti projevující se impulzivním a agresivním chováním. Oba bratři jsou dnes u příbuzných mimo jižní Čechy. Obžalovaný se po celou dobu soudního jednání k činu nevyjádřil.

ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz