22. března 2017 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud poslal do vězení na 11 let chůvu. Vážně zranila svěřené děti, jedno zemřelo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Chůva Dieu Vu Thi si má odpykat 11 let vězení za těžké ublížení na zdraví dvou holčiček, které jí její krajané svěřili na hlídání. Trest dnes ženě uložil pražský městský soud. Jedno z dětí zemřelo, další má po poškození mozku trvalé následky. Chůva, která se podle rozsudku nesmí po propuštění deset let věnovat ošetřování či hlídání nezletilých, vinu odmítá a na místě se odvolala.

„Za jednoznačný motiv pokládáme značné psychické i fyzické přetížení, které na sebe paní obžalovaná vzala,“ uvedla předsedkyně senátu Blanka Bedřichová. Připomněla, že žena hlídávala děti ve stáří od čtyř měsíců, a to většinou tři až čtyři najednou a nepřetržitě, i o víkendech.

Starala se o ně v nevyhovujících, malých vinohradských bytech, nechodila s nimi ven. K tomu ještě pečovala o vlastního syna. „Bylo to nicméně její rozhodnutí. Měla možnost děti kdykoliv odmítnout s tím, že už je nezvládá,“ konstatovala soudkyně.

Chůva podle rozsudku postupně v únoru a prosinci roku 2015 napadla dvě ze svěřených dívek ve věku 1,5 a dva roky, přičemž první zranila na hlavě a v obličeji a druhé poranila úderem do břicha střeva. Ačkoliv děti podle znalců musely na způsobená zranění zpočátku reagovat hlasitým pláčem, žena jejich rodinám nic neoznámila. Holčičky se tak do nemocnice dostaly až se značným zpožděním poté, co si je převzali rodiče. První dívka byla dva měsíce hospitalizovaná kvůli otoku mozku, druhou se lékařům nepodařilo zachránit.

U chůvy doma se v listopadu 2015 zranilo ještě třetí dítě: půlroční holčička si zlomila ruku. Podle verdiktu ale není zřejmé, zda za zraněním stála přímo obžalovaná, nebo její malý syn. Proto soud v tomto bodě ženu uznal vinnou jen z nedbalostního ublížení na zdraví.

Dvaatřicetiletá žena děti hlídala načerno, přivydělávala si tak k rodičovské dovolené. Hájí se tím, že si vzniklá zranění vůbec nedovede vysvětlit a že muselo jít o náhodu. O děti se prý starala mnohem lépe než jejich rodiče, kteří je k ní odkládali často a na dlouhou dobu. Tvrdí, že v péči o děti měla letitou praxi, podle soudu však neexistuje jediný důkaz, který by to potvrzoval. „To, že mám sama dítě, mě neopravňuje k tomu, abych se cítila dostatečně erudovaná v péči o děti cizí,“ podotkla soudkyně.

Chůvě hrozilo osm až 16 let vězení, státní zástupkyně pro ni navrhla trest ve spodní polovině sazby - mimo jiné proto, že žena doposud nebyla trestaná. V očích soudu přitížilo obžalované mimo jiné to, že zatajením zranění nepomohla rodičům k včasnému řešení situace.

Podle rozsudku má žena uhradit přes milion korun pojišťovně a přes čtyři miliony rodinám dětí. Z této částky dostane dva miliony korun za ztížení společenského uplatnění a dalších 238 000 korun bolestného holčička, která má po poranění mozku trvalé pohybové i psychické následky a trpí poúrazovou epilepsií.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz