Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za výbuch v Divadelní ulici nebude nikdo potrestán, viník zemřel

Česko

  19:03
PRAHA - Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici nebude nikdo potrestán. Způsobilo jej porušení technických norem v 70. letech minulého století. Viník, stavbyvedoucí bývalého podniku Středočeské plynárny, již před delší dobou zemřel. ČTK to dnes řekl policejní vyšetřovatel požárů a výbuchů na území hlavního města Petr Jirout. Dodal, že škodu způsobenou explozí policie vyčíslila na 275 milionů korun.

Dům zničila exploze plynu. I okolní budoby utrpěly škody. foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Za loňský výbuch plynu v pražské Divadelní ulici nebude nikdo potrestán. Způsobilo jej porušení technických norem v 70. letech minulého století. Viník, stavbyvedoucí bývalého podniku Středočeské plynárny, již před delší dobou zemřel. ČTK to dnes řekl policejní vyšetřovatel požárů a výbuchů na území hlavního města Petr Jirout. Dodal, že škodu způsobenou explozí policie vyčíslila na 275 milionů korun.

Exploze, kterou zapříčinil únik plynu, zranila loni v dubnu čtyři desítky lidí, z toho dva vážně. Poničila několik okolních domů či zaparkovaná auta.

ČTĚTE VÍCE

"Odpovědnému muži, který měl v národním podniku Středočeské plynárny na starosti řízení stavby v Divadelní ulici, by dnes kvůli spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti hrozilo dva až osm let vězení," uvedl Jirout.

Při stavbě, kterou podnik zahájil v květnu roku 1977 a zkolaudována byla v roce 1980, prý viník porušil normy a stavební dokumentaci při křížení produktovodů, jež vedou plyn a elektřinu. Místo toho, aby mezi nimi zachoval předepsanou vzdálenost, nechal je položit přímo na sebe.

Lidský faktor

Trubka, kterou vedl plyn, tak pod vozovkou v Divadelní ulici u křižovatky s Krocínovou působila na elektrické kabely, což po čase zapříčinilo poškození izolace a zkrat. Při zkratu vznikl elektrický oblouk, který plynové potrubí propálil. "Následkem toho došlo k úniku plynu, který se postupně hromadil v podloží. Shodou okolností se zemí dostal do objektu Divadelní 5, kde došlo k iniciaci," popsal vyšetřovatel.

Podle něj v tomto případě jednoznačně selhal lidský faktor. "Za většinu požárů a výbuchů v Praze mohou fatální chyby jednotlivců. Člověk buď nezná, co by měl znát, nebo si chce něco ulehčit," řekl. Doplnil, že revizní firmy, které u produktovodů prováděly pravidelné revizní kontroly, nijak nepochybily, protože porušení norem neměly před samotným únikem plynu možnost odhalit.

Divadelní ulice ještě před tím, než byla evakuována a uzavřena kvůli výbuchu plynu.

Pražská plynárenská proto začala po výbuchu nad rámec předepsaných předpisů s pravidelnou odorizací, při které se do plynu přidá dvojnásobná pachová látka, aby byl případný únik snáz poznatelný. "Poslední byla před letošní topnou sezonou, další je plánována po jejím konci," řekl ČTK mluvčí firmy Miroslav Vránek. Společnost podle něj také pravidelně kontroluje těsnost potrubí pomocí detekčních vozů i pochůzek zaměstnanců.

Pro odškodnění k soudu

Jirout upozornil, že v případu se přihlásilo 50 poškozených lidí, dalších 33 firem a deset pojišťoven. Protože policie prověřování výbuchu odložila, o jejich nároku na odškodnění budou rozhodovat soudy v občanskoprávním řízení.

Přestože exploze nastala loni 29. dubna, policisté mohli začít s ohledáním Divadelní ulice až v druhé polovině srpna, kdy to povolil statik. Následně několik měsíců čekali na znalecký posudek z řady oborů, mimo jiné ze stavebnictví, chemie či požární ochrany.

Čtyřpodlažní budova, kterou výbuch nejvíce poškodil, patří leteckým dispečerům. Škody ale nahlásily i Filmová a televizní fakulta (FAMU), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy a Akademie věd, které se nacházejí v jejím okolí. Řízení letového provozu chce svou administrativní budovu nyní prodat. Dražba by se měla konat 18. března a majitel podle dřívějšího vyjádření požaduje za objekt minimálně 210 milionů korun.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat