Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch v Divadelní na vlastní oči: tříštící se sklo a otřesení lidé

Česko

  13:20
PRAHA - Nedávný výbuch v pražské Divadelní ulici způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem několik metrů před poškozeným domem.

Na místě zasahovali záchranáři a policisté. foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Kriminalisté to zjistili tlakovou zkouškou potrubí. Na místě jsou nyní vzpěry, které dům podpírají. K místu úniku se kriminalisté tedy dostanou až ve chvíli, kdy budou vzpěry odstraněny. Na policejním webu o tom informoval pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Silný výbuch nastal ve čtyřpodlažním domě v pondělí 29. dubna dopoledne. Exploze zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun, jejich sčítání ale ještě neskončilo.

"Kriminalisté opětovně žádají, aby se ten kdo tak ještě neučinil, dostavil nahlásit vzniklé škody v souvislosti s tímto výbuchem," uvedl Daněk.

V jedné části poškozené budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl již dříve mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Škody vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech.

Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Školy musely na několik dní omezit svůj provoz.

Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé však byli poraněni vážně. Jeden utrpěl otřes mozku, poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý skončil s tříštivou zlomeninou nohy v nemocnici v Motole. Ostatní zraněné, které záchranáři převezli z místa neštěstí do pražských nemocnic, ošetřili lékaři ambulantně. Nejvíce zraněných přijala Thomayerova nemocnice, sedm mužů a dvě ženy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat