Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch v Divadelní na vlastní oči: tříštící se sklo a otřesení lidé

Česko

  13:20
PRAHA - Nedávný výbuch v pražské Divadelní ulici způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem několik metrů před poškozeným domem.

Na místě zasahovali záchranáři a policisté. foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Kriminalisté to zjistili tlakovou zkouškou potrubí. Na místě jsou nyní vzpěry, které dům podpírají. K místu úniku se kriminalisté tedy dostanou až ve chvíli, kdy budou vzpěry odstraněny. Na policejním webu o tom informoval pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Silný výbuch nastal ve čtyřpodlažním domě v pondělí 29. dubna dopoledne. Exploze zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky milionů korun, jejich sčítání ale ještě neskončilo.

"Kriminalisté opětovně žádají, aby se ten kdo tak ještě neučinil, dostavil nahlásit vzniklé škody v souvislosti s tímto výbuchem," uvedl Daněk.

V jedné části poškozené budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Jen tyto škody budou nejméně 20 až 30 milionů korun, uvedl již dříve mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Další milionové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Škody vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech.

Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře. Školy musely na několik dní omezit svůj provoz.

Většina zranění byla lehkého charakteru, dva lidé však byli poraněni vážně. Jeden utrpěl otřes mozku, poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý skončil s tříštivou zlomeninou nohy v nemocnici v Motole. Ostatní zraněné, které záchranáři převezli z místa neštěstí do pražských nemocnic, ošetřili lékaři ambulantně. Nejvíce zraněných přijala Thomayerova nemocnice, sedm mužů a dvě ženy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat