Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Škoda po výbuchu v Divadelní ulici činí 100 milionů, vyčíslila policie

Česko

  10:28aktualizováno  18:49
PRAHA - Policejní vyšetřovatel vyčíslil škodu po výbuchu v pražské Divadelní ulici předběžně na 100 milionů korun. Příčina neštěstí stále není známa. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Dům zničila exploze plynu. I okolní budoby utrpěly škody. foto: Leoš Kučera, HZS Praha

Pondělní explozi, která zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy, patrně způsobil unikající plyn. Majitel domu, kterým je státní podnik Řízení letového provozu, pokračuje v odklízení sutin a zabedňování vstupů do budovy. Plynaři obnovují dodávky plynu.

"Vyšetřovatel odhadl škodu přibližně na 100 milionů korun. Částka se ale může měnit, je to hodně hrubý odhad," řekl ČTK Daněk. Policejní vyšetřovatel, který má odhalit příčinu neštěstí, byl v domě v úterý v podvečer. Situaci zadokumentoval a zajistil důkazy a stopy. "Příčina se bude dál vyšetřovat, budou zadány také odborné posudky, následně se bude vše vyhodnocovat," řekl Daněk. Dodal, že to může trvat týdny i měsíce.

ČTĚTE TAKÉ:

Do okolních ulic a domů se zatím postupně vrací běžný denní ruch. Většina původně uzavřených komunikací je opět průjezdná. Otevřená je ulice Karolíny Světlé, Smetanovo nábřeží i Národní třída. Kavárna Slavia na Národní třídě otevřela dnes a od rána se začala plnit zákazníky. Kolem vchodu byly ještě dopoledne nataženy policejní pásky, u kterých hlídkoval strážník.

Policii se hlásí další poškození

Uzavřena zůstává celá Krocínova ulice a část Divadelní, z níž v pondělí výbuch vyšel. Pro pěší jsou opět průchozí schody z nábřeží do Divadelní ulice. Všude po zemi jsou ale střepy a na místě hlídkuje policie. Výplně oken, které na okolních domech rozbila tlaková vlna z výbuchu, jsou už většinou zasklené. Z poškozeného domu, ke kterému se stále nesmí, jsou slyšet stavební práce.

Mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma na dotaz ČTK řekl, že dělníci pokračují v úklidu a zabedňování budovy tak, aby se do ní nikdo nemohl dostat a aby do ní nezatékalo. Na místě pracuje statik. "Úkolem je stanovit nejlepší postup i s ohledem na památkový charakter budovy," řekl.

Na místě zasahovali záchranáři a policisté.
Plynaři chtějí co nejdříve obnovit dodávky plynu do okolních domů.

Policii se přihlásilo zhruba 50 poškozených, kteří potřebují protokol pro pojišťovnu v rámci vyřizování pojistky. "Také toto číslo se průběžně mění, neustále se nám hlásí další a další poškození," řekl mluvčí policie.

Pražský magistrát postiženým lidem slíbil pomoc s likvidací škod. V pátek se podle mluvčí magistrátu Terezy Králové kvůli tomu mimořádně sejde rada, která projedná konkrétní podobu pomoci.

Plynaři už ve středu obnovili dodávku plynu do 11 přípojek v okolí. Zbývajících šest připojí pravděpodobně ve čtvrtek. Nejprve se ale musí dohodnout s majiteli domů na nezbytné technické kontrole plynových zařízení v objektech. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek řekl, že poté zbude připojit jeden obytný dům v Divadelní ulici a obnovit dodávku plynu do kavárny Slávia.

Výbuch v centru Prahy

Domem v centru Prahy - v Divadelní ulici číslo 5 – v úterý otřásl dvě hodiny před polednem velmi silný výbuch, který poničil velké množství oken, nadzvedl střechu a několik centimetrů posunul jednu z obvodových zdí.

Výbuch si nevyžádal žádnou oběť. Zraněno bylo 35 lidí, na místě zasahovali hasiči, záchranáři i policie. Mezi zraněnými bylo šest cizinců. Doprava poblíž místa nehody byla několik hodin značně omezena.

Příčiny výbuchu zatím nejsou známy. Pravděpodobně se jednalo o výbuch plynu.

Autoři: ,