Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Začal soud s Kramaričem, obviněným z podplácení svědků

Právo

  16:46
PRAHA - Čtením obžaloby a prvními výslechy začalo u Obvodního soudu pro Prahu 6 hlavní líčení v případu známého pražského advokáta Julia Kramariče, kterého státní zástupkyně viní z podplacení.

Začal soud s advokátem Juliem Kramaričem. Státní zástupce ho viní z podplacení, protože se podle něj v souvislosti s kauzou údajného "vora v zakone" pokusil uplatit svědka. foto: ČTK

Právník podle ní požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem. Kramarič obvinění zásadně odmítá, přičítá ho svým nedobrým vztahům s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Čtěte také

Hrozí mu šest let
Advokátovi hrozí v případě odsouzení až šestiletý trest vězení. Podle obžaloby navštívil v dubnu 2010, ještě před začátkem projednávání kauzy s údajným "vorem v zakoně", v ruzyňské věznici dva vězně - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500.000 korun, když před soudem uvede, že vraždy, ze kterých je viněn Soghojan, zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev. "Zároveň měl vypovědět, že dostal peníze od ÚOOZ za svědectví proti Soghojanovi," uvedla žalobkyně Pavla Píšová. Dubovi pak prý Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30.000 korun za to, že dosvědčí, že také jeho se snažili policisté ovlivnit.

Začal soud s advokátem Juliem Kramaričem. Státní zástupce ho viní z podplacení, protože se podle něj v souvislosti s kauzou údajného Podle Kramariče stojí za jeho obviněním averze, kterou k němu chovají detektivové z ÚOOZ již od doby, kdy zastupoval příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starku. Stejně jako dříve Starku v případě únosu Lamberta Krejčíře nyní prý kriminalisté falešně obvinili Soghojana. Dub a Štinčík měli podle advokáta přímo od Tarsžojeva, který byl s nimi ve vězení, informace, že vraždy zorganizoval on. "Tarsžojev se jim také přiznal, že se za pomoci policistů z činů vyviní," prohlásil Kramarič.

Peníze v obálce
Vězni advokáta podle jeho slov oslovili sami. Kramarič po nich prý chtěl, aby před soudem vypověděli to, co řekli jemu. Právník pak zastupoval Štinčíka při jeho řízení o podmínečném propuštění z vězení, oběma vězňům občas posílal věci, o které ho žádali.

Jeho tvrzení v přípravném řízení částečně potvrdil Štinčík. Uvedl, že se jim Tarsžojev k organizaci vražd opravu přiznal. Dodal však, že měl na Kramarovičovu žádost také lhát o tom, že klíčový svědek v Soghojanově kauze bere drogy a nechává se platit od policistů. Nejprve ho za to advokát zadarmo zastupoval. Když však propuštění z vězení nedosáhl, nabídl mu půl milionu. Peníze mu prý donesl v obálce do vězení, Štinčík je však odmítl.

Vězeň v úterý odmítl vypovídat. Odůvodnil to tím, že by si mohl způsobit trestní stíhání. Soudkyně Naděžda Brčáková chce vyslechnout také Duba a další svědky. Jednání bude pokračovat 29. dubna.

Andranik Soghojan - 'vor v zákoně'

Vor v zakoně
Soghojana obžaloba viní z osnování vraždy arménského podnikatele, při které zemřel jiný člověk a další byl zraněn. Muž je podle policie "vorem v zakoně" - kriminální autoritou, která v Česku urovnává spory zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. Podle žalobců chtěl vraždou zastrašit arménskou komunitu žijící v Praze a získat vliv nad komunitou čečenskou. Po dvojnásobném omylu najatého vraha byl těžce zraněn jiný Armén a zemřel mladý řidič společnosti Sazka.

Hlavní líčení se Soghojanem a dalšími pěti obžalovanými od počátku provázely nebývalé tlaky. Boj mezi právníky šestice obžalovaných na straně jedné a státním zastupitelstvím, respektive policií na straně druhé, se odehrával i mimo soudní síň. Nejvýraznější postavou těchto třenic byl právě Kramarič, který si při hlavním líčení několikrát ostře vyměňoval názory se státním zástupcem Vladimírem Mužíkem a proces označil za zmanipulovaný.

Za Krejčířem do JAR
Advokát má problémy se zákonem i kvůli podezření, že vydíral uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Jihoafrická policie jej na konci května 2009 opakovaně zadržela na letišti v Johannesburgu kvůli údajné snaze ovlivnit Krejčířovu výpověď. Kramarič do JAR přiletěl proto, aby se zúčastnil soudního výslechu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který se měl týkat údajného únosu a smrti Krejčířova otce Lamberta Krejčíře. Jihoafrický soud počátkem loňského prosince právníka obvinění zprostil, ještě předtím jej však kvůli tomu obvinila česká policie.

Česká advokátní komora (ČAK) bude v nejbližší době projednávat možnost pozastavit právníkovi výkon advokacie. Podle mluvčí Ivy Chaloupkové zatím není dán termín jednání. V případě pravomocného odsouzení pak hrozí Kramaričovi vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!