Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žáček se vrací do ústavu totality. Jako poradce ředitele Hermana

Česko

  14:09aktualizováno  15:29
Exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček je zpátky. Dnes se stal poradcem současného šéfa ústavu Daniela Hermana.

Pavel Žáček foto: Lidové noviny

"Dnes jsem byl pozván na jednání k panu řediteli a dohodli jsme se. Ode dneška budu pracovat v jeho kanceláři jako poradce," potvrdil Žáček serveru Lidovky.cz. "Pochopitelně, že jsem rád. Je to návrat," dodal.

Nový šéf ústavu Daniel Herman již po svém zvolení řekl, že nevylučuje návrat některých lidí, kteří za úřadování jeho předchůdce Jiřího Pernese ústav opustili. Potvrdil i to, že se nebrání návratu Pavla Žáčka. Proslýchalo se, že by se mohl vrátit jako první náměstek ředitele. To ale dnes Herman nepotvrdil.

Čtěte také:


Daniel Herman

Ten ústav vedl od jeho založení v roce 2008. Letos v únoru ho vystřídal Jiří Pernes. Po třech měsících byl ale odvolán. Důvodem bylo podezření, že se Pernes dopustil plagiátorství, to ovšem vyloučila Komise pro etiku vědecké práce Akademie věd. Více čtěte ZDE.

Vrací se i někteří Žáčkovi spolupracovníci

Minulý týden po svém nástupu do ředitelské funkce Herman povolal zpět na ústav také dva lidi z éry Žáčka. Do svého sekretariátu přijal Herman Patrika Košického, jehož počátkem dubna sesadil bývalý ředitel ústavu Jiří Pernes z funkce šéfa kanceláře ředitele. Vrátil se také Pernesem odvolaný ekonomický náměstek René Schreier.

Herman řekl, že se nejdříve chce soustředit na stabilizaci instituce. Již několik měsíců vládnou v ústavu zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci. "To je moje priorita," prohlásil Herman k nutnosti zklidnit úřad. Více čtěte ZDE.

Herman také dnes rozhodl, že počátkem září vypíše nové výběrové řízení na ředitele Archivu bezpečnostních složek. Původní soutěž zrušil, třem kandidátům, kteří se do ní přihlásili, to vadilo. Archiv je správní úřad, který je řízen ÚSTR a v odborné činnosti na úseku archivnictví a spisové služby ministerstvem vnitra.

Šéfové ÚSTR

* 1. ledna 2008 se stal prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
* 1. dubna 2010 z výběrového řízení vzešel nový ředitel ÚSTR Jiří Pernes.
* 12. května 2010 Rada ÚSTR Pernese odvolala. Důvodem byly pochybnosti o některých jeho odborných pracích. Prozatímním ředitelem se stal Zdeněk Hazdra, dosavadní šéf oddělení zkoumání doby nesvobody.
* 26. května 2010 vyhlásila rada nové výběrové řízení na ředitele.
* 12. srpna 2010 byl do funkce ředitele jmenován Daniel Herman.

Autor: