Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Žádný ze tří hlídačů nic neviděl“

Česko

„Krádež století“ v pařížském muzeu – Zmizely obrazy za miliardy korun, mimo jiné i od Picassa

Pět obrazů, včetně děl Pabla Picassa a Henriho Matisse, si v noci na včerejšek z pařížského muzea odnesl neznámý zloděj. Odborníci zatím vyčíslili škodu na sto milionů eur.

PAŘÍŽ/PRAHA Rozbité okno, rozlomený zámek, pět rozložených rámů, ze kterých někdo opatrně vyjmul plátna v přibližné hodnotě sto milionů eur (asi 2,6 miliardy korun), a záznam na bezpečnostní kameře zachycující osamoceného zloděje. To je bilance loupeže v Muzeu moderního umění města Paříže, kterou odhalil hlídač během pravidelné ranní pochůzky krátce před otevřením výstavní síně.

Maskovaný zloděj vyřízl sklo v okenní tabuli a z mříže odstranil zámek. Tak se „pohodlně“ dostal až do chodeb muzea. Jak také připustil zástupce šéfa kulturního odboru radnice Christophe Girard, pomohlo mu i to, že bezpečnostní systém chránící díla těch nejslavnějších mistrů byl vypnutý. Proč tomu tak bylo, ale vysvětlit nedokázal. Pečlivě rozebraných rámů a chybějících pláten si všiml až kolem sedmé hodiny ranní jeden z hlídačů, kteří objekt po celou noc střeží. Kromě Picassova obrazu Le pigeon aux petits pois (Holub s hráškem) lupič odnesl také Matissovo La Pastorale (Pastorále), Légerovo Nature morte aux chandeliers (Zátiší se svícny), L’olivier pres de l’Estaque (Olivovník u l’Estaque) Georgese Braqua a La femme a l’éventail (Žena s vějířem) Amedea Modiglianiho. „Jedná se o nejslavnější díla těchto malířů,“ zhodnotil zmizelé obrazy Jiří Machalický, kurátor sbírek Musea Kampa a Galerie Roxy NoD Praha v rozhovoru s LN.

Zpravodajské servery si ale hned od vypuštění zprávy do světa všímaly příliš „hladkého“ průběhu loupeže. Starosta města Bertrand Delanoë navíc uvedl, že „po celou dobu byli v muzeu tři hlídači a nikdo z nich nic neviděl“. Možnou úlohu strážných v celém případu nastínil i britský list The Times. Podle něj stále není jasné, jestli byl pachatel opravdu sám, nebo zda měl komplice přímo v objektu. Zaměstnanci muzeí jsou totiž často špatně placeni, a proto bývají podezíráni, že zlodějům napomáhají. Vyšetřovatelé ale ohledně spekulací zatím mlčí.

Jen necelé tři hodiny před běžnou otevírací dobou policie muzeum, které se nachází na dohled od Eiffelovky, uzavřela. Pracovníci poté na vstupní dveře umístili nápis „Ve čtvrtek 20. května z technických důvodů zavřeno“. A speciální složky, které se zaměřují na ozbrojené loupeže, ihned začaly prohledávat místo činu.

Původně se mluvilo o „krádeži století“. Hodnota zmizelých děl byla totiž narychlo odhadnuta na půl miliardy eur (asi 12,9 miliardy korun). Girard ale později částku oficiálně upravil – mluvil o škodě „pod sto milionů eur“. Podivná ztráta vzácných obrazů každopádně překvapila odborníky i veřejnost. Delanoë dokonce prohlásil, že je to „nepřípustný útok na pařížské a světové kulturní dědictví“.

Ať už je pozadí krádeže jakékoli, obrazy jsou teď takřka neprodejné. Každý je zná a muzeum ještě včera ráno rozeslalo prostřednictvím Interpolu jejich fotografie i technické údaje do všech databází světa. Média v této souvislosti píší, že by se, tak jako v podobných případech již dříve, mohlo jednat o objednanou akci a obrazy teď putují do některé soukromé sbírky.

lidovky.cz Rozhovor s Jiřím Machalickým najdete na www.lidovky.cz/lide

***

LOUPEŽ V „MEKCE UMĚLCŮ“

Největší krádeže obrazů v historii březen 1990 / Za největší krádež obrazů v historii bylo dosud považováno zcizení jedenácti pláten slavných mistrů a vázy z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové. Cenu ukradených předmětů znalci odhadli na 300 milionů dolarů (nyní 6,3 miliardy korun). duben 1991 / Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu bylo ukradeno pět obrazů za 500 milionů dolarů (10,5 miliardy korun). Policie je objevila krátce po loupeži v automobilu u muzea. květen 1991 / Při zřejmě největší loupeži uměleckých děl v naší zemi byly ze sbírky Národní galerie ve Šternberském paláci odcizeny čtyři Picassovy obrazy. Postupně byly všechny nalezeny a vráceny zpět.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...