Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Otevřete zahrádky a sportoviště nejpozději 17. května, vyzvala Hospodářská komora vládu

Zahrádky restaurací by se mohly brzy otevřít. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahrádky restaurací by se mohly brzy otevřít. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Hospodářská komora (HK) vyzvala vládu, aby rozhodla o otevření zahrádek restaurací a sportovišť nejpozději do 17. května. Zároveň by měla stanovit termín otevření ubytovacích zařízení. Dále žádá, aby kabinet umožnil školám pořádat výlety a školy v přírodě. Podnikatelé se potýkají kvůli protiepidemickým nařízením s velkými problémy, někteří činnost ukončili, další to zvažují.

Vláda by proto měla zahájit také jednání o podpoře hospodářství v následujících měsících. HK to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.

Vláda chce opatření uvolňovat na základě šesti balíčků. Určující je počet nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, není to ale jediný ukazatel, kterým se vládní představitelé řídí. V pondělí budou smět otevřít všechny obchody a zbývající služby, s tímto uvolněním se počítalo za předpokladu, že počet nakažených klesne pod 100 na 100 tisíc lidí. V ČR je ke čtvrtku za poslední týden 118 potvrzených případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel.

Otevření venkovních prostor gastronomických podniků a hotelů na 25 procent kapacity je obsaženo ve čtvrtém balíčku, kdy by měl počet nakažených klesnout pod 75 na 100 tisíc obyvatel. Za této podmínky by mohli lidé i do vnitřních sportovišť v režimu instruktor na jednoho klienta. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dříve řekl, že s povolením zahrádek restaurací se počítá nejdříve od 17. května.

Podnikatelé zákazníkům podle HK nabízejí bezpečný provoz, režimová a hygienická opatření. Prezident HK Vladimír Dlouhý připomněl, že komora vyvinula mobilní aplikaci, která zákazníkům umožňuje vyhledat tyto provozovny ve svém okolí. Stát tuto iniciativu podle něj ale zatím přehlíží.

Provozovatelé uzavřených nebo omezených podniků si podle prezidenta HK Vladimíra Dlouhého nepřejí bezhlavé uvolňování opatření, kvůli kterému by brzy museli čelit dalšímu zákazu činnosti. „Přicházíme proto jen s malými požadavky, které ale budou signálem, že děti si konečně užijí pobyt v přírodě, lidé si už můžou začít plánovat výlet s rodinou na hory nebo rezervovat dovolenou na léto,“ dodal Dlouhý.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...