20. září 2012 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poláci se mstí za sůl, řekl Bendl k tlaku EU na vývoz alkoholu

Mstí se Poláci za přístup Česka k aféře s technickou solí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mstí se Poláci za přístup Česka k aféře s technickou solí? |

PRAHA Evropská komise ve středu požádala Česko, aby zakázalo export tvrdého alkoholu ze země. Výzva má být výsledkem především polské lobby v unii, pro což má ministr zemědělství vysvětlení.

"Já mám spíš pocit, že nám Poláci neférově vrací tu záležitost s polskou solí. Ale to se nedá nic dělat," uvedl Bendl ve vysílání Rádia Česko.

Věří však, že k žádnému zákazu nakonec nedojde. Příští týden se sejde s rezortními kolegy z ostatních zemí EU a chce je pádnými argumenty přesvědčit, že požadované opatření není třeba. "Věřím, že mé odpovědi pro ně budou dostatečné," uvedl ministr.

K TÉMATU:

Žádost ze strany EU, aby Česko nevyváželo svůj alkohol za hranice, zatím nemá závazný charakter. "Ze strany komise je to zcela jistě doporučení a bude věcí české vlády to doporučení buď respektovat, nebo zdůvodnit, proč není třeba takovým způsobem reagovat," řekl ČTK europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Technická sůl v potravinách

Problémy s polskou solí řešilo Česko letos na přelomu února a března. Některé polské firmy prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí - včetně Česka.

Polští hygienici začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. České vládě ale vadil především fakt, že Polsko nemělo snahu o pochybení detailně informovat. Ministr Bendl proto chtěl kvůli aféře na úrovni EU prosadit, aby země měly možnost zastavit dovoz potravin z jiného státu, pokud panují pochybnosti o jejich kvalitě.

spaŠárka Pálková

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč