Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákon o hazardu zdraží internet, míní odborníci. Účelové tvrzení, oponuje ministerstvo

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud projde vládní návrh zákona o hazardních hrách, lidé si mohou citelně připlatit za internet, varují odborníci. Snaha o blokování stránek s nelegálním hazardem totiž může razantně zvýšit náklady operátorů. Ministerstvo financí, které za zákonem stojí, takové tvrzení odmítá. Ve hře je podle resortu více řešení a ne všechny vyžadují obří investice.

Internet zákazníkům zdraží, varuje doménové sdružení CZ. NIC. Důvodem má být návrh zákona o hazardních hrách, který umožní blokovat nelegální hazardní stránky. Náklady by se tak teoreticky pro providery mohly vyšplhat až k miliardě korun. To by navíc mohlo být pro malé poskytovatele internetu likvidační.

„Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů. Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k Internetu může jednat o stovky miliónů až miliardu korun,“ uvedl v prohlášení CZ. NIC Adam Golecký, technický ředitel sdružení NIX.CZ.

Podle resortu financí se ale zmiňuje pouze nejdražší varianta, která navíc není vůbec jistá. „Sdružení CZ.NIC uvádí zřejmě záměrně pouze jednu ze zvažovaných možností technického řešení zamezení přístupu k daným internetovým stránkám, které může skutečně vyvolat vyšší náklady. Zákon je však navržen tak, aby umožňoval providerům zvolit si adekvátní formu zamezení v přístupu,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová.

Sporný paragraf

Problémem v připravovaném zákonu je podle výkonné ředitelky Sdružení pro internetový rozvoj v České republice Kateřiny Hrubešové špatně napsaný „cenzurovací“ paragraf číslo 82. „Je nejednoznačný a velice obecný. Je nerealizovatelný v praxi, to znamená, že je i nevymahatelný. Představuje právní i obchodní nejistotu, která se může promítat do cenové politiky a ovlivnit i ceny připojení zákazníkům,“ tvrdí.

Sporný paragraf číslo 82

Blokace nepovolených internetových her

(1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).

(2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).

(3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.

Jelikož nikdo neví, jak by mělo blokování z technického hlediska vypadat, operátoři mluví o možném zdražení jen velmi opatrně a nikdo ho není ani v současné době schopen spočítat.

„V tuto chvíli je vzhledem k značné neurčitosti zákona a s tím související otázkou nákladů blokování velmi obtížné určit možný dopad na ceny služeb pro zákazníky. Odhady nákladů v řádech jednotek miliard korun v rámci celého Česka jsou tak při současné podobě zákona celkem reálné,“ sdělil mluvčí UPC David Frodl.

V rámci studií RIA (hodnocení dopadů regulace) pracovalo ministerstvo financí se třemi variantami blokace nelegálních hazardních stránek. „Resort plánuje po přijetí zákona vydat metodický materiál k vyjasnění otázek v této oblasti,“ řekla Vaidišová. Například forma blokování pomocí DNS serverů by byla téměř beznákladová, i když snadno překonatelná.

Ale i přes nejdražší technické řešení se dá na zakázané stránky dostat. To mimo jiné přiznává i ministerstvo. „ Teoreticky lze obejít všechny formy blokace. Zákon obsahuje mix různých opatření, jež mají dohromady zajistit efektivní postup proti nelegálnímu provozování a proto nelze na jednotlivá opatření nahlížet odděleně,“ připomíná Vaidišová.

Zásah do svobod

operátorům ale také vadí, že o blokaci stránek nebude rozhodovat soud jako dosud. „Jsme toho názoru, že žádný zákon by neměl svěřit správnímu orgánu takovou pravomoc. Ani ve světě to není obvyklé. Pokud už tuto pravomoc někdo má, pak je to soud,“ popsal Lukáš Hrabal z tiskového oddělení T-Mobile. Podle Frodla z UPC jde o zásah do ústavních svobod.

Legislativní změna už prošla sněmovnou a 25. května o něm budou rozhodovat senátoři. Operátoři se snaží na senátory apelovat, aby pro zákon ruku nezvedli. Rozeslali jim proto dopis pod hlavičkou Výboru nezávislého ICT průmyslu. Ten sdružuje operátory poskytující připojení k internetu a další služby elektronických komunikací, kteří obsluhují více než polovinu domácností v České republice.

Na VŠE 5. května proběhla debata o zákonu o hazardních hrách, kde postup ministerstva hájil sám ministr financí Andrej Babiš.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...