9. února 2016 12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Výkupné za Hanu a Antonii? Člen vlády hazarduje s národní bezpečností

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí | foto: Anadolu Ajansi

Informace týdeníku Respekt o zhruba 150 milionech korun zaplacených za propuštění dvou žen ze zajetí vyvolaly bouřlivé reakce. Ponechme teď stranou smutnou zprávu, že o výkupné se podle všeho podělili sami únosci s džihádem spojovanou organizací IHH.

Pro nás jsou důležité jiné otázky: Je možné vyprávět u piva klasifikované informace ze zasedání Bezpečnostní rady státu (BRS)? Je správné zveřejňovat částky vyplacené za vykoupení českých občanů?

Alarmující je primárně fakt, že se ven dostaly tajné informace ze zasedání předsednictva BRS. To tvoří Sobotka, Babiš, Bělobrádek, Chovanec, Stropnický a Zaorálek. Jeden z té šestice trousí – místo aby bezpečnost hájil, tak ji ohrožuje. Britská vláda při podobných situacích žádá média, aby v zájmu všech občanů nezveřejňovala info o jednání s únosci – a někdo z vlády české dělá pravý opak. Nevíme, jak konkrétně jsou informace klasifikované, ale také může jít o trestný čin ohrožení utajované skutečnosti z nedbalosti podle z § 318 trestního zákona. To je hlavní skandál, týká se jak politiků, tak novinářů.

Únik informací z nejzodpovědnějšího orgánu republiky musí začít Národní bezpečnostní úřad vyšetřovat. Ohrožuje nás ze dvou důvodů. První je principiální: z BRS nesmějí unikat informace, podrývá to víru občanů v zákonnost chování ministrů, podrývá to i důvěru spojenců v Česko.

Druhý argument je ryze praktický: gauneři celého světa vědí, že evropské země takřka do jedné platí výkupné za své občany. Přesto se z dobrých důvodů všechny vlády tváří, že nic takového neexistuje. Přímé potvrzení „vykupujeme své lidi zpět“ i s jednoznačnou cenovkou 3 000 000 dolarů je jasnou výzvou únoscům celého světa: Chytejte Čechy, rádi jezdí do dobrodružných destinací a jejich vláda je ochotně vykoupí!

Ne, nebudeme na tomto místě tepat konkurenci, ostatně všechna média, tištěná i elektronická, mají z minulosti stále ještě zbytky másla na hlavě. Stačí vzpomenout na případ Kuřim, kdy se přetiskovaly, a dokonce veřejně vysílaly obrázky svázaných nahatých chlapců, včetně jejich skutečných jmen... Ten případ změnil praxi i zákony. Příběh dvou osudem zkoušených žen by se při troše snahy mohl stát také i příběhem cesty k odpovědnosti. Ministři by mohli pochopit, že utajované je utajované, a média začít při každé publikaci přemýšlet, zda logický imperativ čtenáři chtějí vědět není náhodou v rozporu s nějakým jiným imperativem. Třeba ochranou osobnosti nebo národní bezpečnosti.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.