Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útěk Hany do Pákistánu je lež. Letěla s rodinou do Turecka, tvrdí vyjednávač

USA

  5:00
PRAHA - Jedna z unesených Češek Hana Humpálová se nepokusila vrátit k únoscům do Pákistánu, jak informoval časopis Respekt. Do Turecka letěla s rodinou na dovolenou, řekl serveru Lidovky.cz bezpečnostní expert Adam Dolník, který disponuje interními informacemi o případu. Zveřejnění údajného výkupného prý Čechům navíc v zajetí uškodí. „Zvyšují očekávání únosců,“ tvrdí.

Hana Humpálová na archivním snímku. foto: Facebook/HankaaToncadomu

Lidovky.cz: Nedávno Česko vyměnilo Libanonce Alího Fajáda za pět unesených Čechů. Následně časopis Respekt zveřejnil informace o tom, že za unesenou Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou měla vláda zaplatit zhruba 145 milionů korun. Nedává to do zahraničí signál, že platíme a vyměňujeme lidi za naše unesené občany?
Je to logická úvaha. To, že se tyto informace takhle dostaly na veřejnost, je nebezpečné jak pro české občany, tak pro jiné rukojmí, kteří jsou momentálně v zajetí. Částky ohledně výkupného, které se zveřejní, představují pro únosce základní bod pro určování požadavků v budoucích případech.

Kdo je Adam Dolník?

Světově uznávaný bezpečnostní expert, vyjednávač a exprofesor University of Wollongong v Austrálii. Pomáhá cvičit i vyjednavače FBI.

Bezpečnostní expert Adam Dolník.

Lidovky.cz: Je vynesení takových informací selhání bezpečnostní rady státu či médií, která to publikovala?
Ten únik považuji za obrovský problém, na obou úrovních. Je celkem běžné, že po osvobození rukojmí nějaká čísla v médiích kolují a že se o tom spekuluje, ale aby tímto exaktním způsobem byly věci sděleny do médií, včetně detailu o rozhodovacím procesu kolik zaplatit, mi přijde bezprecendentní. Určitě to nesvědčí o profesionalitě našich složek, ze kterých tato informace vychází. Součást celého procesu osvobozování rukojmích je i snaha zakrýt stopy, a udržet to co nejvíc v tajnosti.

Lidovky.cz: Nemohou informace, které unikly v posledních týdnech, ohrozit i Čecha uneseného loni v březnu v Libyi?
Nechci mluvit o aktuálních případech, které probíhají. Samozřejmě ale informace tohoto typu ohrožují další rukojmí, protože zvyšují očekávání únosců.

Lidovky.cz: Nemohou teď být Češi pro únosce cennějším zbožím?
V kontextu teroristických organizací se lidé k únoscům dostanou většinou tak, že jsou od pohledu identifikováni únosci jako cizinci a jako lukrativní a dostupný cíl. Až teprve, když je unesou, začnou únosci řešit, co s nimi. Že by teď najednou teroristé začali hledat přímo Čechy, si nemyslím. Ale ve chvíli, kdy vás jako Čecha už mají, tak si budou zjišťovat, kolik by za rukojmí mohli dostat, a v té situaci je uveřejnění těchto informací v médiích pro vás velmi nebezpečné.

Lidovky.cz: Když se tedy v médiích objevilo, že strop ve výkupném pro unesené Češky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou byl až 10 milionů dolarů, tak to únosci berou jako částku, kterou teď za rukojmí dostanou?
Pokud bych připustil, že je to pravda, tak je to samozřejmě zásadní problém, přesně z tohoto důvodu. “Cenu” rukojmího určuje více faktorů, jako je národnost, věk, profese, místní bezpečnostní situace a aktuální vývoj na místním trhu s rukojmími. Celé vyjednávání má svou metodiku, o které samozřejmě nebudu mluvit do médií, protože to není v zájmu současných a budoucích rukojmích. Ale v tom textu o unesených Češkách z Respektu je několik věcí, které jsou nepravdivé a nepřesné a tak nemůžeme tušit, zda se ta věc, na kterou se ptáte, vůbec zakládá na pravdě.

Bělobrádek: Zaplacená částka není správná

Informace o výkupném, které údajně Česká republika zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu, není podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka správná. Je to spekulace, řekl novinářům ve sněmovně. "To, že někde něco vyjde, ještě neznamená, že to tak je, že vůbec něco bylo zaplaceno. To já nemohu potvrdit," řekl dnes Bělobrádek. "Ta informace podle mě není správná a zase je to spekulace," poznamenal také.

ČTK

Lidovky.cz: Co přesně myslíte?
Informace o tom, že se Hana Humpálová pokusila vrátit zpátky k únoscům, je lež. To prostě není pravda. Hana Humpálová jela do Turecka na dovolenou a jela s rodinou. Dovedete si představit, že by takto někdo utíkal do Pákistánu?

Lidovky.cz: Takže spekulace, že prchala k únoscům, neboť se jí stýskalo, nebo že tam má dítě, není pravda?
Ne. Hana jela s rodinou na dovolenou do Turecka a interpretovat to jako pokus o návrat je nesmysl. A publikování takových informací v článku, kde je zároveň údajná suma za jejich propuštění - dost bych to zpochybňoval na etické úrovni. Je to nešťastná kombinace a navíc není pravdivá. To by nebylo dobré uveřejnit, i kdyby to pravda byla, natož v situaci, kdy to pravda není.

Lidovky.cz: Občas se však objevují různé zvěsti o stavu dívek a o tom, co prožily, případně o motivaci, proč by se mohly chtít k únoscům vrátit...
Ještě bych chtěl upozornit, že takové historky kolují v bezpečnostní komunitě už řadu měsíců. O tom se lidé baví u piva. A teď najednou dal někdo informaci médiím v době, kdy se řeší, zdali zpravodajské služby selhaly během akce s pěti unesenými Čechy.

Lidovky.cz: Chcete tím říct, že někdo tu informace vynesl cíleně?
To já samozřejmě nevím, ale přijde mi zvláštní, že ta informace se objevila zrovna teď. Zdá se mi to jako zvláštní souhra náhod, pokud je to náhoda.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (vpravo) před a po propuštění z pákistánského zajetí.

Lidovky.cz: Vím, že jste už na to byl mnohokrát dotazovaný a vždy jste odmítl odpovědět, ale sehrál jste nějakou roli v osvobozování unesených dívek?
Nebudu to komentovat.

Lidovky.cz: Nezdá se vám, že poslední dobou se dostává ven až moc informací o tom, že české zpravodajské služby selhaly? Že spolu nekoordinují akce a nepředávají si informace?
Soudě podle informací z médií, nedostatečná koordinace a rivalita mezi českými složkami problémem bezpochyby je. Ale abychom byli féroví, tak problém s koordinací zpravodajských služeb je všude po světě. Třeba Američané s tím měli problém před útoky 11. září, kdy došlo k nepředání některých informací, které teoreticky mohly pomoci útokům zabránit. I po smrti čtyř amerických rukojmích v Sýrii proběhla loni v USA revize způsobu, jakým se situace s únosy řeší, tak aby došlo k lepšímu využití informací z různých zdrojů a aby se lépe pracovalo s rodinami unesených. Podle toho, co vidím v posledních týdnech, si myslím, že České republice by obdobná revize také velmi prospěla.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká mířily v březnu 2013 do Indie.

Lidovky.cz: Ještě se v vrátím k případu Alího Fajáda. Prezident Miloš Zeman nově tvrdí, že mu od únosců pěti Čechů přišel dopis, kde požadují vydání pana Fajáda. Je běžné, aby únosci vyjednávali přímo s hlavou státu?
Tohle podle všeho nebyl klasický únos. Tady jednaly dva státy. V tom bych chtěl poukázat na to, že když ministr zahraničí (Lubomír Zaorálek) říká, že s teroristy neobchoduje, tak technicky vzato říkal pravdu. Obchodovalo se totiž s Libanonem.

Reakce šéfredaktora Respektu Erika Taberyho na Dolníkovu kritiku

Respekt nenapsal a netvrdí, že se chtěla vrátit k únoscům. V textu mimo jiné vysloveně stojí: "Další známí, kteří s rodinami mluví, tvrdí, že Humpálová se ve skutečnosti nechtěla vrátit k únoscům. Turci jí jen z nějakého neznámého důvodu odmítli vstup do země, z čehož vznikla domněnka, že chtěla utéct." Respekt zmínil, že bezpečnostní složky spatřovaly v cestě do Turecka riziko, což je pravda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!