Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pacienti uvidí dostupnost omezených léků v lékárnách, slibuje novela

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Lékaři a pacienti si budou nově moci zkontrolovat, zda má jejich lékárna omezeně dostupné léky. Přehled bude v aplikaci eRecept. Novinku představilo ministerstvo zdravotnictví jako součást druhé části novely zákona o léčivech, která začne platit 1. června. Změny čekají také držitele rozhodnutí o registraci léčiv, nově budou muset zajistit měsíční až dvouměsíční dodávky léků s omezenou dostupností.
  11:39

Novela má podle ministerstva přinést větší přehled pro lékaře i samotné pacienty. Lékaři uvidí informaci o dostupnosti ve svém lékařském softwaru, když budou lék předepisovat, pacient si bude moci zobrazit 20 nejbližších lékáren, kde je lék skladem.

Zároveň si podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka lékárny takového léku nebudou moci objednat u distribuční firmy výrazně víc, než je jeho obvyklá spotřeba. O něco víc si budou moci objednat lékárny v nemocnicích. „Vyhneme se situaci, že jedna lékárna má 50 balení a druhá lékárna nemá žádný,“ uvedl. Tyto léky také nebude možné vyvážet do zahraničí.

Podle zástupců ministerstva zdravotnictví se díky novele zvýší ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv. Povinnost distributorů držet zásoby vybraných léčiv a dodávek léků i po nahlášení výpadku by tak mělo usnadnit situaci, kdy je daný přípravek dlouhodobě nedostupný.

Povinnost podle resortu platí pro léčivé přípravky, které mají stanovenou úhradu z veřejného zdravotního pojištění nebo maximální cenu. Výjimkou jsou léky, které byly uvedeny na trh v posledních dvanácti měsících od jeho výpadku. Povinnost se zároveň netýká například vakcín proti chřipce či covidu-19 či radiofarmak.

„Držitelé registrací si mohou sami spočítat, jaká dodávka je čeká po přerušení dodávek,“ řekl vedoucí oddělení léčiv ministerstva zdravotnictví Petr Davídek.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude nově moci udělovat léčivům označení „omezená dostupnost“. Označení dostanou takové přípravky, u kterých SÚKL vyhodnotí, že jejich aktuální množství nepokrývá potřeby pacientů a zároveň je nelze adekvátně nahradit jiným léčivem. U takových léků zároveň začne platit zákaz distribuce do zahraničí.

Podle vedoucího oddělení výpadků a nahraditelnosti léčiv SÚKL Jakuba Velíka bude ústav dostávat pravidelná hlášení o dostupnosti daného přípravku od distributorů i lékáren.

„Data budeme okamžitě sdílet s lékárnami, lékaři i pacienty,“ řekl Velík. „V případě, že uvidíme, že se situace na trhu zásadně změnila, zrušíme označení omezené dostupnosti a přípravek se vrátí do běžného oběhu,“ dodal.

Podle Dvořáčka ministerstvo připravuje seznam léčiv, které na začátku června dostanou označení omezené dostupnosti jako první. Jedním z přípravků by mohl být například lék ve spreji Ventolin, který užívají astmatici.

Zařazení léku na seznam s omezenou dostupností neznamená, že nebude dostupný vůbec, uvedl Dvořáček. „Chceme, aby měl pacient přehled. Potřebujeme selektovat přípravky, které mohou teoreticky být komplikovanější z hlediska dostupnosti. Ve většině případů to ale nebude znamenat, že ten lék vůbec v Česku nebude,“ upozornil.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...