13. října 2015 8:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žaloba kvůli regulaci. Vládce rakouského hazardu útočí na Česko

Ruleta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruleta- ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud se o senátorovi Ivu Valentovi mluví jako o králi hazardu, pak nový soupeř českého státu je ještě těžší váha. Mezinárodní žalobu na Česko kvůli regulaci herního průmyslu totiž zvažují velké evropské společnosti. A mezi nimi podle zjištění LN i firmy z impéria druhého nejbohatšího Rakušana Johanna Grafa, který je v porovnání s Valentou přinejmenším hazardním carem.

Senátorův loterijní holding Synot, respektive jeho mateřské společnosti z Kypru, minulý měsíc oficiálně zahájily arbitráž s Českem o minimálně miliardu korun kvůli rušení vydaných povolení na herní automaty – konkrétně videoloterijní terminály. „Podobné podání žaloby zvažují další společnosti. Jedná se o firmy z první desítky loterních společností působících na našem území z hlediska obratu,“ oznámil sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek bez podrobností, o které firmy by mohlo jít.

Podle informací LN jde ovšem minimálně o rakouskou firmu Novomatic právě rakouského multimiliardáře Grafa a také německé hazardní impérium Gauselmann Group. To v Česku provozuje 23 kasin přes společnost Merkur Casino a v Evropě patří mezi největší hazardní hráče.

Dále v úterních LN najdete:

  • Únosů sice ubylo, krutosti ale ne

Expertka na lidské neštěstí. Tak se také v Čečensku říká Taus Serganovové. Ženě, která se ze všech sil snaží, aby každý, kdo někoho ztratil, mohl chodit plakat na jeho hrob.

  • O zisky výměnou za klienty nestojím

Největší tuzemské bance ubývají dlouhodobě klienti. Zatímco v roce 2012 jich měla 5,3 milionu, tak teď v červnu to bylo už jen necelých pět milionů lidí. „Pokud máme z České spořitelny zisky výměnou za to, že ztrácíme klienty, tak o ně rozhodně zájem nemám,“ říká v rozhovoru Andreas Treichl, šéf skupiny Erste, které spořitelna v loňském roce odvedla na dividendách 11,4 miliardy korun.

AKADEMIE

  • Zrušte Babičku, nerozumíme jí

Děti se na sociálních sítích bouří proti klasické literatuře. Odborníci nabádají ke změnám v povinné četbě

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.