Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce Jirát: Ať Rathovi spiklenci přijdou o vše. I o dům

U Krajského soudu v Praze začaly závěrečné řeči v kauze Davida Ratha. Na snímku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Krajského soudu v Praze začaly závěrečné řeči v kauze Davida Ratha. Na snímku... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Dvanáct set dnů, které uběhly od prvního odposlechnutého rozhovoru v korupční kauze Rath, přetavil státní zástupce Petr Jirát do téměř devítihodinového monologu. Ve středu odpoledne, na konci své závěrečné řeči, zjevně unaveným hlasem navrhl pro hlavní figury případu tvrdé tresty. Rathovy důvěrníky Petra Kotta a jeho manželku chce poslat na osm až devět let za mříže. A k tomu: soudu navrhl, aby jim zabavil veškerý majetek, tedy koně, auta, třicet milionů korun nalezených ve sklepě i ten okrový dům, v němž jmění ukrývali a před nímž policisté zatkli Davida Ratha.

„Korupce je závažnou nemocí této společnosti a osobou Davida Ratha prorostla i do Poslanecké sněmovny,“ vysvětloval žalobce Jirát, proč Kottovi a Kateřině Kottové, dříve Pancové, navrhoval tresty při horní hranici trestní sazby. „Zabavení majetku je pak v takových případech nejcitelnějším trestem,“ dodal později na chodbě justičního paláce, proč trvá na kompletní konfiskaci.

Jméno Davida Ratha se mu do závěrečné řeči připletlo opakovaně. I když soud exposlancovu větev kauzy vyloučil k samostatnému projednávání, Jirát musel znovu a znovu připomínat, že bez Rathova vědomí by korupční mechanismus ve Středních Čechách nebyl životaschopný. „Byl to vysoce sofistikovaný, konspirativní a organizovaný systém,“ hlásil žalobce.

„Strašné, pane předsedo a senáte.“

Každou ze žalovaných zakázek rozpitval během svého slovního maratonu do detailu. Citoval příslušné odposlechy, předčítal formulace ze zabavených dokumentů, odkazoval na výslechy jednotlivých svědků.

Pro ilustraci: Jirát popsal, jak obžalované vyděsila nabídka firmy AMI, jež se nečekaně přihlásila do zmanipulovaného tendru (na zdravotnické vybavení) a která přišla s nejnižší cenou. „Dala strašidelnou nabídku, protože by to vyhrála. Přeci každý dobře ví, kdo co dostane. Všichni ví, že Boleslav dostanou B Brauni,“ přečetl odposlech Kotta s Rathem. Poté Jirát zvedl oči od dokumentů a zadíval se směrem k soudu: „Strašné, pane předsedo a senáte.“

Do detailu rekonstruoval dny, kdy si obžalovaní podle něj předávali úplatky. Například tři dny před koncem roku 2011 se Kott potkal nejprve s podnikatelem Jindřichem Řehákem v pizzerii na Náměstí Republiky a hned poté v kavárně přilehlého obchodního domu Kotva s manažerem Martinem Jirešem. Od prvního si měl vzít čtyři miliony korun, od druhého dva. „Byl to perný den, den plný úplatků,“ glosoval to ve své řeči Jirát.

Snažil se rozbourat i dosavadní obhajobu Davida Ratha a spol., podle níž nemohli zakázky předražovat, neboť by na to přišli úředníci Regionálního operačního programu. „Cílem bylo, aby to nešlo poznat. Kdyby to bylo poznat, nebyly by úplatky. To byla jednoduchá rovnice,“ argumentoval Jirát a nezapomněl si rýpnout i do advokátů: „Obhajoba vyhodila za posudky, kterými se snažila doložit, že nevznikla žádná škoda, peníze zbytečně.“ Jirát totiž zmínil judikáty, podle nichž – lapidárně řečeno – stačí prokázat, že úplatky byly předány, aniž by bylo nutné znát přesnou výši škody.

Kott ani jeho manželka nechtěli Jirátův návrh trestu, který by je připravil o vše, hodnotit. „Bez komentáře,“ řekla Kottová novinářům a vzdálila se z dohledu kamer (co se dělo v soudní síni, čtěte v on-line reportáži).

Trest pro Ratha? Víc než devět let

Středeční závěrečná řeč vymezila i prostor, v němž se bude pohybovat návrh trestu pro samotného Davida Ratha. Nejspíš i proto si ji přišel poslechnout Rathův advokát Roman Jelínek. Jak Jirát opakovaně zdůraznil, právě bývalý hejtman byl hlavou korupčního spiknutí, navíc byl v pozici veřejného činitele, který požíval důvěru voličů. Dá se tudíž očekávat, že expolitikovi v samostatném stání navrhne ještě více než devět let vězení, které žádá pro manžele Kottovi. 

Výčet důkazů je podle státního zástupce Jiráta po dokazování ještě vyšší než v...
Manželé Kottovi

Návrhy trestů

  • Kateřina Kottová (Pancová) - exředitelka kladenské nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU
  • Petr Kott - exnáměstek ředitelky nemocnice - 8 AŽ 9 LET A PROPADNUTÍ MAJETKU
  • Ivana Salačová - exředitelka firmy FISA - 3 ROKY PODMÍNKA 
  • Pavel Drážďanský - exředitel firmy Konstruktiva Branko - 5 LET A PROPADNUTÍ 2,5 milionu korun
  • Tomáš Mladý - bývalý obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko -5 LET, 500 až 600 tisíc korun peněžitý trest
  • Martin Jireš - exšéf představenstva firmy PURO-KLIMA -5 AŽ 6 LET A PROPADNUTÍ ČÁSTI MAJETKU
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ -3 ROKY PODMÍNKA a půl milionu peněžitý trest
  • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed -5 LET a milion korun peněžitý trest
  • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical -2 ROKY a 600 až 800 tisíc korun peněžitý trest.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...