Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
5. prosince 2016 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce: V kauze Zadeh šlo o křivé obviněni policistů i soudců

Shahram Abdullah Zadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shahram Abdullah Zadeh | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Snahou šesti obviněných v nové kauze podnikatele Sahrama Abdulaha Zadeha bylo, aby svědci vypovídali nepravdivě a aby byli křivě obviněni policisté, soudci a státní zástupci. ČTK to dnes řekl státní zástupce Michal Galát. Mezi obviněnými je i policista a dva advokáti.

Zadeh se spolu se 14 dalšími lidmi u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků, podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. V této kauze je Zadeh stíhaný na svobodě díky kauci 150 milionů korun, kterou zaplatil na začátku roku.

V neděli ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie ho obvinila z ovlivňování svědků. Spolu s ním obvinila dalších pět lidí. Mezi nimi je podle Galáta i policista z útvaru městského ředitelství v Praze a dva advokáti, jeden z Brna a druhý z Prahy.

„Snaha pachatelů trestné činnosti byla vedena cílem, aby někteří svědci v trestní věci vedené u Krajského soudu v Brně vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. Dalším cílem bylo, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice, soudci a státní zástupci,“ řekl ČTK Galát. Tato trestná činnost se podle něj dostala do stadia dokonání, kdy byl křivě obviněn policista. Řekl také, že obvinění mají souvislost s kauzou daňových úniků, kvůli kterým je Zadeh obžalovaný.

Podle Zadehovy advokátky Aleny Kojzarové je odůvodnění státního zastupitelství absurdní. „S jedním advokátem se pan Zadeh vůbec nezná, se druhým se seznámil asi půl roku poté, kdy měl ve vazbě páchat údajnou trestnou činnost. Stejně tak nezná ani obviněného policistu, nikdy se s ním nesetkal,“ řekla ČTK Kojzarová. Už v neděli řekla, že její klient bere rozhodnutí městského soudu poslat ho do vazby jako snahu psychicky ho zlomit. Soudce vzal Zadeha nově do vazby z obavy o útěk, z obavy, že bude ovlivňovat svědky a také z obavy, že bude pokračovat v trestné činnosti.

Ve vazbě v kauze daňových úniků Zadeh strávil 22 měsíců. Aby se z ní dostal, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února po složení této kauce Zadeha zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny. Později Zadeh 150milionovou kauci označil za vydírání.

Podnikatel sám vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Policejní zásah v ostravské nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Policejní zásah v ostravské nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Policejní zásah v ostravské nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!