Policie původně 11 bývalých radních a dva tamní úředníky obvinila z trestného činu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podezření se týkalo dvou veřejných zakázek.
ČTĚTE TAKÉ: |
Trestní stíhání přerovského senátora a primátora Jiřího Lajtocha a všech dalších bylo zastaveno, neboť skutky, které byly popsány v usnesení policejního orgánu o zahájení trestního stíhání, se sice částečně staly, avšak nejsou trestným činem," uvedla státní zástupkyně.
"Podání obžaloby v tomto případě, kdy nespatřuji ani pochybnosti o tom, že by obvinění mohli být vinni trestnými činy, pro které jsou stíháni, by bylo v rozporu se zákonem. Nesouhlasím s názorem podat obžalobu za každou cenu a čekat, jak to u soudu dopadne," doplnila Kodytková.
Protikorupční policie se spornými zakázkami zabývala proto, že obě stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena u domova pro seniory se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.
Podle žalobkyně jde o obchodně-právní vztahy. "Zákon o veřejných zakázkách má pro zadávání veřejných zakázek na dodatečné stavební práce speciální úpravu a připouští, že dodatečné stavební práce při splnění dalších podmínek bude provádět stejný dodavatel. Je nutné se orientovat v tom, jak se v praxi na stavbách tohoto charakteru postupuje při provádění stavebních prací. Vícepráce jsou běžnou záležitostí, která se v průběhu výstavby vyskytuje," podotkla státní zástupkyně.
Měl jsem pocit, že ta kauza byla vykonstruovaná, řekl Lajtoch
Lajtoch se informaci o zastavení trestního stíhání dozvěděl od ČTK. "Cítím obrovskou radost. Měl jsem pocit, že ta kauza byla vykonstruovaná. Žádnou vinu jsem necítil, ani jsem si nemyslel, že by k nějakému zločinu došlo.
Jak u domova důchodců, tak u zimního stadionu bylo myšlenkou zmodernizovat a zrekonstruovat stávající zařízení. To, že jsme byli obviněni, jsme cítili jako obrovskou křivdu," řekl. Dodal, že případ byl ponaučením i pro samotnou radnici, která nyní změnila systém zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí přivítal i jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS).
"Ukázalo se, že jsme nic neudělali. Výpady a urážky opozice byly neodůvodněné, žádné chyby jsme se nedopustili," řekl Kulíšek. "Já jsem za svou osobu počítala, že to musí být co nejdříve zastaveno," komentovala rozhodnutí bývalá náměstkyně primátora a současná zastupitelka Elena Grambličková (ODS).
Přerovská opozice byla rozhodnutím státní zástupkyně zaskočena. "Je to překvapivá informace. Osobně se domnívám, že tam došlo k politickému vlivu.
Myslím si, že ta metoda spravedlnosti kauzy Čunek byla i v tomto případě použita," řekl Vladimír Puchalský z opoziční koalice Společně pro Přerov. Žalobkyně však jakékoliv politické tlaky odmítá. "Jakékoliv názory na možnost politického ovlivňování nepřicházejí v úvahu. Politické šarvátky si musejí místní politici řešit sami a na jiném fóru," vzkázala státní zástupkyně.
Podezření radních využila opozice
Podezření kolem radních využila tamní opozice už dříve také v přípravě petice za odvolání primátora Lajtocha. Petiční archy dosud podle organizátorů podepsalo přes 1500 lidí. Opozice je stahovat nemíní. "O to intenzivněji budeme sbírat nyní podpisy, je to pro nás zklamání," řekl předseda petičního výboru Jiří Kohout.
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality se začal spornými zakázkami na přestavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově zabývat v loňském roce. V červenci vydal na jejich žádost Lajtocha k trestnímu stíhání Senát, v srpnu 11 tehdejších radních a dva úředníky z odboru rozvoje a z oddělení investic policisté obvinili. Policie na závěr roku vyšetřování ukončila s návrhem na obžalobu u všech obviněných.
V přerovské kauze nastal obrat poté, co případ vsetínskému žalobci, který jej dozoroval, odebrala krajská státní zástupkyně. Žalobce na její pokyn odmítl u většiny z nich zastavit trestní stíhání s tím, že to odporuje zákonu.