Kauza Lajtocha a jeho pěti kolegů z magistrátu se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců. Obě stály podstatně více, než město plánovalo. Policisté už třikrát navrhli šestici lidí obžalovat, státní zástupkyně pokaždé jejich stíhání zastavila. Podle ní nešlo o trestný čin. Její usnesení pokaždé zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství a případ jí vrátilo. "Pan náměstek z obavy, že to zastavím, mi kauzu odebral. Já jsem obratem rezignovala na funkci. Případ dostal přidělen můj kolega, který nepochybně podá obžalobu," řekla Kodytková.
ČTĚTE TAKÉ |
Podle ní bylo důvodem odebrání i to, že svůj právní názor v kauze vyslovila v televizním pořadu, kde zopakovala, že podle ní o žádnou trestnou činnost nejde. "Pan náměstek mi poslal úřední záznam, že není naděje, že svůj právní názor změním a dám jej do souladu s názorem pana nejvyššího (žalobce), a tudíž mi věc odnímá. Je to pro mne naprosto nepřijatelné. Okamžitě jsem rezignovala a odcházím," doplnila Kodytková. Uvedla, že jí nyní běží dvouměsíční lhůta a ve své funkci končí 31. prosince. "Nejsem ochotna něco takového snášet," dodala.
Rezignaci Kodytkové i odebrání spisu potvrdil šéf olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství Vít Kasík. "Neměl jsem jistotu, že bude respektovat závazný právní názor nejvyššího státního zástupce," uvedl Kasík. Podotkl, že nepřemýšlel nad tím, že odebrání spisu vyvolá takovou reakci. "Paní doktorka má nárok na důchod, už několik let přesluhuje, reakce mě nepřekvapila," doplnil Kasík.
Obvinění čelí i další zástupci přerovské radnice
Kromě Lajtocha čelí obvinění ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby primátorův náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a úředníci z odboru rozvoje a z oddělení investic Pavel Gala a Jiří Raba.
Trestní stíhání zástupců přerovské radnice, kteří čelí obvinění už více než dva roky, zastavila žalobkyně třikrát, naposledy letos v březnu. Podle ní nešlo o trestný čin. Její usnesení zrušilo letos v červenci NSZ a případ jí potřetí vrátilo. Vyjádřilo názor, že pokud se nezmění důkazní situace, měli by být tito lidé z přerovského magistrátu postaveni před soud.
Případ doprovázejí protichůdné právní názory už od počátku. Případem se původně zabývalo kvůli možné podjatosti půl roku vsetínské státní zastupitelství. Žalobkyně Kodytková mu věc usnesením odňala. Vsetínský žalobce totiž odmítl splnit pokyn, aby u většiny z nich zastavil trestní stíhání.