Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalovaný Rath má právo lhát, jeho urážky mě těší, reaguje Pospíšil

Česko

  7:00
PRAHA - Proti své vůli se stal součástí obhajoby Davida Ratha obžalovaného z korupce. Exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) označil obžalovaný Rath za hlavního strůjce svého zatčení. Pospíšil a jeho "kamarádi z justice a policie" prý na bývalého hejtmana ušili plán a ten jim vyšel. "Snaží se vytvořit dojem velké konspirace a spiknutí," reaguje Pospíšil v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jiří Pospíšil. foto: Lidové noviny

Lidovky.cz: David Rath za svým zatčením vidí spiknutí v čele s vámi. Co si o tom myslíte?
Bylo by fajn, kdyby pan Rath jmenoval konkrétně a nevytahoval jen obecné urážky. Ale považuji to za součást jeho obhajoby, jejímž cílem je znevěrohodnit celý proces a udělat z něj politickou kauzu. Co mu jiného zbývá? Jeho možnosti obhajoby jsou velmi omezené, tak se snaží alespoň vytvořit dojem velké konspirace a spiknutí.

Rath o své kauze

Já říkám, že jsem součástí širšího plánu některých prokurátorů a na ně navázaných policistů a s nimi provázaných některých politiků, dokonce novinářů, kteří se s nimi pravidelně schází. Není to tak, že jim někdo rozdá úkoly a řekne: teď Ratha, pak Nečase. Je to spíš hledání momentálních synergií. Tohle byla synergie ministra Pospíšila, jeho lidí a kamarádů v policii a vysoce postavených lidí na prokuratuře. Byl to plán a ten jim vyšel.

Lidovky.cz:  Znáte někoho z policie spojeného s případem?
To je zcela absurdní, vůbec. Ve svém životě jsem nikoho takového nepotkal. Jediný, koho znám, je paní doktorka Bradáčová, která před několika lety měla stáž na ministerstvu spravedlnosti. Od doby, co je vrchní státní zástupkyní, se s ní nestýkám. Pan Rath jako žalovaný člověk má právo lhát a do politiky bohužel takovéto věci patří.

Lidovky.cz:  Nevadí vám ale výrazy, které v souvislosti s vámi používá? Prasárna, estébácké metody...
Samozřejmě mi to vadí. Na druhou stranu jsem z politiky zvyklý, že do mě takoví jedinci z okraje politického spektra kopou, například také Vít Bárta při kampani v Plzeňském kraji. Navíc kdyby mě pan Rath chválil, strachoval bych se, co jsem v politice udělal špatně. Pokud mě bez indicií uráží člověk typu Davida Ratha, říkám si, že to v té politice nedělám tak úplně špatně.

Lidovky.cz:  Co si myslíte o názoru pana Ratha, že policie by korupci vůbec neměla vyšetřovat?
To je samozřejmě zcela absurdní. Možná to, že korupce není trestným činem odpovídá jeho vidění světa. Korupce patří mezi nejzávažnější trestné činy a nepotrestaný zločin se mnohem více rozmáhá. To potvrzují všechny průzkumu. Pokud stát právo vymáhá a umí zločince potrestat, působí to obrovsky preventivně.

Velký rozhovor s Davidem Rathem

Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz.

David Rath

Server Lidovky.cz zveřejnil obsáhlý rozhovor s Davidem Rathem, jehož první část najdete ZDE, druhou potom ZDE.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat