Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
12. prosince 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalovaný Rath má právo lhát, jeho urážky mě těší, reaguje Pospíšil

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: Lidové noviny

PRAHA Proti své vůli se stal součástí obhajoby Davida Ratha obžalovaného z korupce. Exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) označil obžalovaný Rath za hlavního strůjce svého zatčení. Pospíšil a jeho "kamarádi z justice a policie" prý na bývalého hejtmana ušili plán a ten jim vyšel. "Snaží se vytvořit dojem velké konspirace a spiknutí," reaguje Pospíšil v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: David Rath za svým zatčením vidí spiknutí v čele s vámi. Co si o tom myslíte?
Bylo by fajn, kdyby pan Rath jmenoval konkrétně a nevytahoval jen obecné urážky. Ale považuji to za součást jeho obhajoby, jejímž cílem je znevěrohodnit celý proces a udělat z něj politickou kauzu. Co mu jiného zbývá? Jeho možnosti obhajoby jsou velmi omezené, tak se snaží alespoň vytvořit dojem velké konspirace a spiknutí.

Rath o své kauze

Já říkám, že jsem součástí širšího plánu některých prokurátorů a na ně navázaných policistů a s nimi provázaných některých politiků, dokonce novinářů, kteří se s nimi pravidelně schází. Není to tak, že jim někdo rozdá úkoly a řekne: teď Ratha, pak Nečase. Je to spíš hledání momentálních synergií. Tohle byla synergie ministra Pospíšila, jeho lidí a kamarádů v policii a vysoce postavených lidí na prokuratuře. Byl to plán a ten jim vyšel.

Lidovky.cz:  Znáte někoho z policie spojeného s případem?
To je zcela absurdní, vůbec. Ve svém životě jsem nikoho takového nepotkal. Jediný, koho znám, je paní doktorka Bradáčová, která před několika lety měla stáž na ministerstvu spravedlnosti. Od doby, co je vrchní státní zástupkyní, se s ní nestýkám. Pan Rath jako žalovaný člověk má právo lhát a do politiky bohužel takovéto věci patří.

Lidovky.cz:  Nevadí vám ale výrazy, které v souvislosti s vámi používá? Prasárna, estébácké metody...
Samozřejmě mi to vadí. Na druhou stranu jsem z politiky zvyklý, že do mě takoví jedinci z okraje politického spektra kopou, například také Vít Bárta při kampani v Plzeňském kraji. Navíc kdyby mě pan Rath chválil, strachoval bych se, co jsem v politice udělal špatně. Pokud mě bez indicií uráží člověk typu Davida Ratha, říkám si, že to v té politice nedělám tak úplně špatně.

Lidovky.cz:  Co si myslíte o názoru pana Ratha, že policie by korupci vůbec neměla vyšetřovat?
To je samozřejmě zcela absurdní. Možná to, že korupce není trestným činem odpovídá jeho vidění světa. Korupce patří mezi nejzávažnější trestné činy a nepotrestaný zločin se mnohem více rozmáhá. To potvrzují všechny průzkumu. Pokud stát právo vymáhá a umí zločince potrestat, působí to obrovsky preventivně.

Velký rozhovor s Davidem Rathem

Já bych byl moc rád, kdyby k soudu přišli zástupci veřejnosti, zástupci různých organizací, chci se poradit s obhájci, jestli neoslovit například Amnesty International, aby vyslali pozorovatele, říká David Rath pro Lidovky.cz.

David Rath

Server Lidovky.cz zveřejnil obsáhlý rozhovor s Davidem Rathem, jehož první část najdete ZDE, druhou potom ZDE.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...