12. prosince 2007 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zámek Hluboká zůstane státu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Zámek Hluboká. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Hluboká. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Alžběta Pezoldová, adoptivní vnučka Adolfa Schwarzenberga, neuspěla u krajského soudu v Českých Budějovicích s žádostí o navrácení rodinného majetku. O získání stovek nemovitostí, mezi něž se řadí také zámek v Hluboké a Českém Krumlově, usiluje Pezoldová již řadu let. Její žaloby odmítly již dříve okresní soudy.

Pezoldová se dnes k jednání, při kterém usilovala o Schwarzenbergskou hrobku v Třeboni, třeboňský zámek s nemovitostmi, třeboňský pivovar a  zámek v Hluboké nad Vltavou včetně loveckého zámku a Zoo Ohrada, nedostavila.

Její právní zástupkyně Hana Bachrachová uvedla, že využije dovolání k Nejvyššímu soudu, aby mohla pokračovat se žalobami u mezinárodního soudu.

Pezoldová mimo jiné tvrdí, že majetek byl konfiskován dekretem prezidenta Edvarda Beneše a o opravném prostředku proti tomuto aktu nebylo dodnes rozhodnuto. Podle soudu ale nemůže jít určovací žaloba za 22. únor 1948, tedy za hranici pro restituční zákon. Schwarzenbergům vzal stát majetek zvláštním zákonem už v roce 1947.

Pezoldová se snaží získat majetek hlubocké větve rodu, jehož posledním vlastníkem byl Adolf Schwarzenberg, který adoptoval jejího otce Jindřicha Schwarzenberga. Ze stejných důvodů pak Jindřich jako poslední mužský potomek hlubocké linie adoptoval v roce 1960 synovce z orlické větve Karla Schwarzenberga, jehož osobou se obě linie spojily. Alžběta je tak sestřenicí a adoptivní sestrou nynější hlavy rodu, Karel Schwarzenberga, který je v současnosti českým ministrem zahraničních věcí. 

Vnučka Adolfa Schwarzenberga má za sebou řadu neúspěšných žalob. Neuspěla ani v srpnu tohoto roku, kdy u českobudějovického krajského soudu usilovala o pozemky v areálu bývalého Knížecího pivovaru v Prachaticích. Z majetku za 40 miliard korun zatím nic do správy nezískala.

Alžběta Pezoldová, která se v roce 1970 provdala za právníka Rüdigera von Pezold, se věnuje správě rodového majetku v Rakousku, Německu a v Anglii.Rodina vlastní také velkofarmu v Zimbabwe.

 Již dříve uvedla, že se chce domoci majetku rodu Schwarzenbergů, aby splnila otcovu poslední vůli. "Můj otec mě naučil, že člověk nevlastní majetek proto, aby ho promarnil, ale aby na něj dával pozor a aby se o něj dobře staral. Ať to jsou zámky, nebo ať je to les. A já v to věřím," řekla Pezoldová.
ČTK
  • 20Diskuse

Najdete na Lidovky.cz