Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záměna dětí? Zcela výjimečné

Česko

  10:50
PRAHA - Co dělají porodníci pro to, aby se novorozeně dostalo do náruče té pravé matky? Je povinností rodičů nechat své děti očkovat? A co všechno čeká ženu a miminko v prvních dnech po porodu? O tom LN hovořily s lékařkou Ústavu pro péči o matku a dítě Marcelou Černou.

Jméno, páska, číslo. V porodnicích dávají na označení dítěte velký důraz. Údaje sestry srovnávají pokaždé, když s dítětem manipulují. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN V souvislosti se záměnou děvčátek v třebíčské nemocnici se nemohu nezeptat, jak vysoké je vlastně riziko výměny novorozenců?

Taková záměna se může stát jednoznačně zcela výjimečně. V naší porodnici označujeme děti jednak číslem uvázaným na ruku, jednak nesnímatelným identifikačním páskem. Číslo i pásek dostane dítě hned na porodním boxu po porodu před očima rodičů. Na identifikační pásek napíšeme jméno dítěte, datum narození, stejné číslo jako dítěti se uváže na ruku i matce. Toto číslo je také zapsáno v dokumentaci. Když si dítě odnáší dětská sestra z porodního sálu na dětské oddělení, pásek i číslo zkontroluje a porovná je s číslem matky. To samé platí při přikládání dítěte ke kojení nebo při překladu dítěte na jiné oddělení. Popsaná je i každá postýlka, zavinovačka nebo inkubátor.

LN Je dané zákonem, jak dlouho musí žena po porodu zůstat v porodnici?

V metodickém pokynu ministerstva zdravotnictví se píše, že novorozenec má být v porodnici alespoň 72 hodin. Pokud je pak v pořádku matka i dítě, mohou jít domů. Jestliže chce matka s novorozencem, který nepotřebuje akutní ošetření, opustit porodnici dříve, musí podepsat reverz. V něm je přesně popsáno, čím je dítě ohroženo a jaké následky by to případně mohlo mít.

LN Jaký je konkrétní důvod pro to, aby matky s dětmi zůstávaly v porodnici 72 hodin?

V této době končí základní poporodní adaptace dítěte, ukáže se, zda má dítě významnou novorozeneckou žloutenku, jestli nemá kritickou vrozenou vadu, některou z akutních metabolických vad nebo zda se v souvislosti s porodem nerozvíjí infekční onemocnění. Od 4. dne života se také podle zákona očkuje proti tuberkulóze.

Děti v číslech

* První vyšetření v prenatální poradně by měla těhotná žena absolvovat do 12. týdne těhotenství. Až do 9. měsíce by pak měla na kontroly docházet jednou za 4 týdny. Desátý lunární měsíc je povelem pro kontroly jednou týdně, a to v místě, kde bude žena rodit. Při normálně probíhajícím těhotenství žena absolvuje kromě kontrol a odběrů tři „velké“ ultrazvuky, ve 12., 20. a 30. týdnu.

* Rok 1994 byl až do roku 2005 poslední, kdy se v ČR narodilo více než 100 tisíc dětí (106 579). V roce 2005 jich přišlo na svět 102 211, zatímco v roce 2004 to bylo „pouze“ 97 664 novorozeňat.

* Od roku 1960 až do současnosti se nejvíce miminek narodilo v letech 1974 a 1975 (194 201 a 191 776).

* Jedním z nejčastějším problémů čerstvě narozených dětí je novorozenecká žloutenka. Objevuje se většinou 2. až 3. den po narození. Může za ni zvýšená hladina žlučového barviva bilirubinu v krvi. Při velké žloutence se děti léčí speciálním světlem, tzv. fototerapií.

LN Co když matka očkování odmítne?

Pak podepisuje prohlášení, že byla poučena o všech rizicích spojených s tím, že dítě nebylo proti TBC očkováno. Je také poučena, že podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví může nechat dítě očkovat do 6 týdnů na kalmetizační stanici (místo, kde se proti TBC očkuje) v místě bydliště.

LN Nic víc s tím jako lékaři dělat nemůžete?

Ne. Ale ještě k limitu 72 hodin. Mezi 72. a 96. hodinou života je povinností odebrat novorozenci krev z patičky na testování několika závažných metabolických onemocnění. Ta mohou, když se na ně nepřijde včas, způsobit těžká postižení nebo i smrt. Poučení o tomto skríningu je součástí reverzu, a jestliže novorozenec odejde z porodnice dříve než za 72 hodin, stará se o tento odběr dětský lékař, který novorozence přijímá do péče.

LN Zmiňovala jste novorozeneckou žloutenku. Kolik dětí jí onemocní?

Silnější nebo slabší novorozeneckou žloutenku má většina novorozenců. Je naprosto nezbytné ji hlídat, v případě neléčené těžké žloutenky by totiž mohlo dojít k postižení dítěte. Ve světě zemře na tuto nemoc každoročně několik dětí.

LN Některé ženy si stěžují, že jim po porodu sestry dítě vzaly, někam ho odnesly a ony své dítě potom půl dne neviděly...

 U nás je praxe taková, že matka zůstává kvůli sledování poporodního krvácení dvě hodiny po porodu na porodním sále. Dítě může zůstat s ní, pokud jeho poporodní adaptace probíhá bez komplikací. Po dvou hodinách na porodním sále je matka odvezena na oddělení šestinedělí, dítě putuje s ní. Poté ho sestry odnesou na dětský box, kde ho ošetří, vykoupou, po domluvě s matkou ji zaučí v péči o novorozence a ona se začíná o dítě starat. Podmínkou ovšem je, že matka je schopna vstát a o dítě se postarat. Není možné, aby žena, která například omdlévá, měla vedle sebe dítě, to by pro něj mohlo být nebezpečné. Když je žena unavená a potřebuje se vyspat, zůstává miminko dočasně nebo trvale v péči sester.

LN Jaká vyšetření dítě těsně po porodu absolvuje?

Hned po porodu ho vyšetří dětský lékař, přičemž toto vyšetření se odehrává v přítomnosti matky a otce na porodním boxu. Pak přijde na řadu vstupní prohlídka na novorozenecké oddělení, u které matka může, nebo nemusí být.

LN Jak často mívají matky problémy s kojením?

Pořádáme předporodní kurzy, kde se matka s problematikou kojení seznamuje. Tam se dozví, jaké problémy ji mohou čekat a jak je řešit. Po samotném porodu je pro dobrý rozvoj kojení důležité přiložit dítě k prsu do půl hodiny po porodu. To našim maminkám umožňujeme. Sestry se na techniku kojení zaměřují zejména v prvních dvou dnech. Když do té doby matka dobře zvládne techniku kojení a laktace se rozvíjí normálně, má předpoklady, že kojení bude probíhat bez problémů i nadále.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...