130 let

Žánroví Andělé jsou zajímavější

Česko

Několik dní před oficiálním vyhlášením Andělů se 29. března uskuteční v pořadu Noc s Andělem také předání zajímavějších, žánrových ocenění.

PRAHA Mnohem zajímavější než předvídatelné a už léta stejné nominace na hlavní kategorie hudebních cen Anděl jsou příbuzná hudební ocenění v žánrových kategoriích. Budou udělena o několik dní dříve, v sobotu 29. března, a jejich předávání se odehraje v přímém přenosu v pořadu ČT 2 Noc s Andělem.

Žánrové ceny, o jejichž nominacích rozhodují odborné sekce Akademie populární hudby, se udělují v následujících kategoriích: Ska & reggae, R’n’b & hip hop, Folk & country, Jazz & blues, Hard & heavy, World music, Alternativní a nezávislá scéna a Hudební web roku.

Žánrové ceny jsou přehlídkou nejen zajímavých hudebních formací (ať už objevů a nováčků, nebo zavedených jmen české scény), ale především příležitostí pro malá vydavatelství, jak na svou existenci upozornit veřejnost, když jinak fungují spíše v okruhu zavedených fanoušků.

„Myslíme si, že originální autorská deska je něco, co má duši, a proto je budeme vydávat i dál třeba jen v limitovaných sériích. Naše propočty jsou velmi hrubé, ale na jedno prodané CD je čtyřicet až osmdesát nelegálních downloadů. Ale jedeme dál,“ říká Dan Trávníček, zástupce nezávislého labelu X Production. Ten vydal např. debutovou desku formace Midi Lidi, jež letos soutěží, a jeho sublabel Redblack, který se soustředí na hardrockovou a metalovou produkci, má v nominacích dva kandidáty: Dying Passion a Insanii. X Production se tzv. „nikam necpe“ – stejně jako řada dalších malých vydavatelství. Mají vlastní distribuční sítě (obvykle se spoléhají na internetový obchod a prodeje na koncertech), nemají ambice prosazovat se v celoplošných rádiích nebo propůjčovat své tváře televizním estrádám, pročež se o nich ani moc nepíše a velké hudební ceny je také vytrvale ignorují.

Největší zastoupení má v nominacích brněnské vydavatelství Indies Scope Records (ska The Chancers, Jiřího Pavlicu s Hradišťanem plus velké favority Traband a Tara Fuki), v jazzu mají dvě želízka v ohni Amplion Records (Limbo a Zuzana Dumková). Kromě zmíněného Trabandu má šanci vyhrát také zavedená formace Sto zvířat (u 100 promotion vydali desku Rozptýlení pro pozůstalé) nebo chebská parta Esgmeq se stejnojmennou deskou vydavatelství Silver Rocket Records.

„Stáří je tvým nepřítelem/ tolik vzpomínek a zkušeností/ je jedno, že rozumíš hodnotám života,“ pokřikuje zhrublým hlasem zpěvák Esgmeq do jednoduchého rytmu bicí soupravy a kytar. „My hrajeme punk’n’roll,“ hlásí hrdě. Jsou nominováni v alternativní kategorii spolu s experimentálním projektem Birds Build Nest Underground a Midi Lidi. Elektropopová trojice „falešných Brňáků“ je na české scéně čerstvým vánkem, jejich veselá taneční elektronika ozdobila nejeden festival a debut Čekání na robota byl ve svém žánru příjemným překvapením.

Zajímavým objevem na poli worldmusic je i projekt Garcia, jehož deska Woven Ways vyšla u Supraphonu; jazzovým „objevem“ je talent Zuzany Dumkové, která má za sebou mnohaleté hudební zkušenosti, ale teprve album Balance jí přineslo nominace na žánrového Anděla.

Také hip hop si (na rozdíl od r’n’b, které u nás jakožto žánr nemá velké zastoupení) základnu fanoušků stále rozšiřuje. O ocenění letos budou bojovat bývalý člen Indy & Wich se svým projektem LA4 a deskou Panoptikum, jeho bývalý kolega Wich s Nironicem s albem The Chronicles of Nomad a debut Velmi nebezpečné známosti pražského producenta Marka.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás