2. října 2016 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek kritizoval Zemana za prozrazení jména nového velvyslance v USA

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizoval prezidenta Miloše Zemana za to, že prozradil jméno nového velvyslance v USA ještě před jeho schválením americkou stranou. Podle Zaorálka to Zeman neměl říkat.

Uvedl to v diskusním pořadu České televize. Zaorálek s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) Zemanovi vyčetli i to, že se vměšuje do vnitropolitických záležitostí jiných zemí, především v případě prezidentských voleb v USA a Rakousku.

Zeman při své zářijové návštěvě krajanského domu v New Yorku oznámil, že novým českým velvyslancem ve Spojených státech bude jeho spolupracovník a šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Učinil také před tím, než Kmoníček získal agrément, tedy schválení od americké vlády.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Karel Schwarzenberg.

Dokud nemá česká strana potvrzení z druhého státu, dodržuje se podle Zaorálka pravidlo, že se o jménech nových velvyslanců nemluví. „V této věci s prezidentem nesouhlasím, neměl to říci. Řekl to novinářům v kruhu, v kterém se dalo předpokládat, že to unikne. A to si myslím, že je špatně. Jestliže přestaneme dodržovat pravidla, tak se ocitáme v pekle,“ řekl Zaorálek.

Schwarzenberg připomněl, že podobně se Zeman prořekl už v případě šéfa hradního protokolu Jindřich Forejta, kterého prosazoval jako velvyslance ve Vatikánu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz