Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Západ se odhodlal k akci v Libyi

Česko

Zatímco se Kaddáfí blížil k baště rebelů, v OSN se dokončovala rezoluce o vojenském zásahu

TRIPOLIS/PRAHA Téměř v hodině dvanácté – tedy z pohledu libyjských vzbouřenců – se včera začala rýsovat možnost vojenské akce proti režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Volání Francie a Británie po zřízení bezletové zóny na ochranu civilistů – a potažmo i povstalců – totiž včera nahlas podpořily i Spojené státy.

Stalo se tak v době, kdy Kaddáfího jednotky postupovaly proti posledním městům na západě země, která zůstávala v rukách vzbouřenců. Boje byly hlášeny z měst Adžedábíja, Misuráta a nálety i z okrajů Benghází, druhého největšího libyjského města a především bašty odpůrců. Největší iniciativu v dokončování plánů na případné vojenské – zřejmě letecké – údery vyvíjeli Francouzi. Zatímco v newyorském sídle OSN se dokončovalo znění rezoluce Rady bezpečnosti (hlasování se očekávalo až v noci na dnešek po uzávěrce tohoto vydání LN), Paříž již mluvila o vojenské akci. „Jakmile bude rezoluce schválena, může operace začít během několika hodin,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z francouzské diplomacie.

Více o navrhovaném znění rezoluce pak prozradili Britové, kteří podobně jako Francouzi patřili mezi země nejhlasitěji volající po zásahu proti Kaddáfímu. Britský ministr zahraničí William Hague oznámil, že rezoluce by měla vyzývat k „veškerým nutným opatřením“ k ochraně civilistů – ovšem s výjimkou okupace neboli pozemní vojenské akce. Použitá slova byla nicméně téměř identická s formulací „veškeré nutné prostředky“, která v diplomatické mluvě znamená využití těch pasáží Charty OSN, jež zplnomocňují k použití vojenské síly.

Zatímco u Francouzů a Britů šlo o pokračování v již zaujatém postoji, viditelné přitvrzení nastalo v pozici Spojených států. Administrativa demokratického prezidenta Baracka Obamy byla dlouho vůči událostem v Libyi zdrženlivá a omezovala se na výzvy, aby Kaddáfí upustil od násilností.

Proti tankům a dělům Včera ale Washington dal jasně najevo, že je ochoten proti libyjskému diktátorovi zakročit, a to nejen zřízením bezletové zóny. Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová na sociální internetové síti Twitter napsala, že USA jsou připraveny jít i „za rámec bezletové zóny“. Podle nejmenovaných amerických představitelů citovaných agenturami by to mohlo obnášet vzdušné údery proti libyjským tankům a těžkému dělostřelectvu. Jinými slovy řečeno proti Kaddáfího arzenálu, který mu v posledních dnech umožnil vytlačovat vzbouřence z již dobytých měst – byť Benghází včera dál vzdorovalo.

Podle francouzských zdrojů by se případné vojenské akce mohla účastnit právě Paříž společně s Brity, menší formou i Spojené státy a možná i nejméně jedna arabská země. Jiné zprávy ale hovořily o tom, že nějaký arabský stát by pouze poskytl svůj vzdušný prostor pro přelety západních vojenských letounů.

Jako vysoce nepravděpodobná nicméně i včera zůstávala možnost pozemního vojenského zásahu proti Kaddáfího jednotkám. Jak se nechal slyšet náměstek americké ministryně zahraničí William Burns, o okupaci se v mezinárodních plánech neuvažovalo.

Nejasný ale včera zůstával postoj Číny a Ruska, tedy hlavních odpůrců vojenské akce z řad stálých členů Rady bezpečnosti OSN vybavených právem veta. Francouzi i Američané ale dávali najevo, že ve schválení rezoluce věří.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!