6. listopadu 2019 17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zapojením armády do akce celníků nebyl podle GIBS spáchán trestný čin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Zapojení elitních vojáků ze 601. skupiny do sledovací akce celní správy nebylo podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) trestným činem. Žádost celníků o součinnost ale byla nesprávně formulována. Příslušníci armády, kteří žádost schválili a akci následně naplánovali a realizovali, se mohli dopustit kázeňského přestupku. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Vojáci loni asistovali celní správě při sledovací akci, která se údajně týkala pašeráků tabáku. Nasazení vojáků vyvolalo kritiku, trestní řád totiž neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než Vojenská policie nebo Vojenské zpravodajství.

Nguyenová uvedla, že příslušníci z odboru pátrání ředitelství cel v Brně žádost o součinnost nesprávně formulovali. Žádost nechali schválit svými nadřízeným a armáda jí posléze vyhověla. „Při následné součinnostní osobní schůzce mezi příslušníky odboru pátrání Generálního ředitelství cel a Armádou České republiky však bylo upřesněno, jaká činnost se po 601. skupině požaduje, kdy bylo zřejmé, že nepůjde z jejich strany o úkony trestního řízení a že informace zjištěné při jejich činnosti nebudou využity jako důkazní materiál v trestním řízení,“ dodala Nguyenová.

Celníci po armádě požadovali pouze skryté pozorování okolí objektu se sběrem informací. To je možné provést při výcviku, a to na základě dohody mezi ministerstvem obrany a ministerstvem financí. „Příslušníci armády zajistili a poskytli pouze informace operativního charakteru spočívající v doporučení při následném použití možných technických a taktických postupů při realizaci řádně povoleného sledování, ke kterému byl zmocněn pověřený policejní orgán celní správy,“ uvedla mluvčí.

Žádost celní správy ale byla formulována v rozporu s trestním řádem, protože příslušníci 601. skupiny nejsou orgánem činným v trestním řízení, žádost navíc nekoresponduje se skutečnou činností, kterou vojáci prováděli.

Ze strany celní správy neshledala inspekce podezření z trestného činu, případ proto odložila. U příslušníků armády GIBS dospěla k závěru, že se mohli dopustit kázeňského přestupku. „Přičemž pochybení mohlo spočívat ve schválení, přípravě a realizaci součinnostního výcviku, které bylo v rozporu s podmínkami pro realizaci vojenských výcviků podle zákona o ozbrojených silách ČR, a dále mohly být jednáním některých příslušníků armády porušeny základní povinnosti vojáků vyplývající ze zákona o ozbrojených silách ČR,“ uvedla Nguyenová. V této části proto inspekce předala případ příslušnému orgánu armády.

„V jednání příslušníků armády ani celní správy zcela zjevně nelze spatřovat úmysl postupovat protiprávně, a získat tak důkazy nelegálním způsobem. GIBS nechce a nebude zpochybňovat záměr uvedených subjektů o žádoucí spolupráci v rámci snahy o objasnění závažné trestné činnosti, nicméně je nutné postupovat v souladu se zákonem,“ doplnila Nguyenová.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!