Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Primátor Svoboda prohrál. Zastupitelé ODS ho přehlasovali

Česko

  19:06aktualizováno  20:12
PRAHA - Proti Bohuslavu Svobodovi se vzbouřila posádka jeho pražské ODS. Většina zastupitelů se totiž postavila proti svému stranickému šéfovi a primátorovi a podpořila odvolání Vladimíra Liche z čela Dopravního podniku.

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Jednání Klubu zastupitelů ODS o situaci v Dopravním podniku skončilo překvapivě už po dvou hodinách. Přestože primátor Bohuslav Svoboda deklaroval své přání uskutečnit v Dopravním podniku (DP) personální změny, nic takového se nekoná.

Zastupitelé ODS primátora přehlasovali. Podpořili navíc jeho stranického rivala, radního pro dopravu Josefa Noska.

Primátor Bohuslav Svoboda přichází na jednání zastupitelů ODS.

Milan Richter a Rudolf Blažek přicházejí na jednání zastupitelů ODS.

Před novináře předstoupil pouze Nosek s předsedou klubu Ondřejem Pechou. Skleslý primátor Bohuslav Svoboda nechtěl usnesení klubu komentovat při odchodu.

"Klub ODS považuje situaci v Dopravním podniku za manažerský problém (odvolaného šéfa Liche), nikoliv politický," přečetl novinářům usnesení klubu jeho předseda Ondřej Pecha. Klub ODS dále usnesením podpořil dosavadní kroky Dozorčí rady Dopravního podniku. Primátor Svoboda je přitom v posledních dnech podrobil jednoznačné kritice.

Nosek do rady

"Požadujeme vypsání transparentního výběrového řízení na ředitele DP a na vykonavatele forenzního auditu v DP," dodal Pecha.

Kromě toho klub požaduje dosazení Svobodova oponenta Noska do Dozorčí rady podniku. Svoboda jej přitom veřejně kritizoval za dosavadní kroky. "S nominací pana Noska do dozorčí rady rozhodně nesouhlasím. U ostatních bodů jsem se zdržel, tady jsem ale hlasoval proti," řekl později Svoboda serveru Aktuálně.cz.

Další členové dozorčí rady DP budou vybráni později. Podle Pechy se valná hromada uskuteční nejdříve v úterý.

Radní Josef Nosek přichází na jednání zastupitelů ODS.

Petr Bříza přichází na jednání zastupitelů ODS.

Odvolání Liche inicioval minulý týden člen dozorčí rady David Vodrážka (ODS). Primátor pak mluvil o tom, že by měl být Vodrážka vyměněn. Na jednání zastupitelů ODS se ale o této možnosti nediskutovalo. "O Davidu Vodrážkovi jsme vůbec nemluvili," uvedl Pecha.

Zodpovědnost TOP 09

Jednání se účastnil i místopředseda ODS, ministr spravedlnosti a člen brněnské ODS Pavel Blažek. Podle Noska s Pechou jen poslouchal.

"Oslavu svých narozenin bych si představoval jinak, bylo teplo," popsal atmosféru jednání se smíchem Nosek.

Svoboda s odvoláním Liche nesouhlasil. Dopoledne naznačil, že by chtěl, aby se klub usnesl na tom, že TOP 09 svým postojem přebrala za dění v podniku veškerou zodpovědnost. Ukázalo se ale, že k tomu nemá u zastupitelů dostatečnou podporu. "Přehlasovali nás. Na druhé straně bylo nějakých 11 hlasů," sdělil primátor. Na jednání bylo 18 členů zastupitelského klubu.