Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Zateplení není pro každého

Česko

Jsou domy, pro které je zateplení nevhodné. Nebo je zapotřebí použít nestandardní materiály a postupy. Kdy (ne)zateplovat?

Stavby historické nebo nové domy - ani jedna skupina nepatří mezi vhodné adepty zateplení. Ty první proto, že by mohlo dojít k nežádoucímu zásahu do fasády a znehodnocení památky. „Stavby s různými štukatérskými ozdobami nebo stavby příliš členité bude problematičtější a také dražší dodatečně zateplit,“ potvrzuje energetický poradce Lubomír Klobušník z Energy Centre České Budějovice (ECČB).

„U moderních domů, které byly postaveny z velmi kvalitního tepelně-izolačního zdiva, by bylo zateplení neekonomické,“ míní Jan Truxa ze společnosti EkoWATT, Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie. Podle Klobušníka se to týká především domů postavených v devadesátých letech, kdy již byly požadavky na tepelně-technické vlastnosti stavebních konstrukcí mnohem přísnější.

„Zde nebude úspora dodatečným zateplením tak výrazná jako u budov starších,“ tvrdí a dodává, že nejvýhodnější je zateplovat budovy ze sedmdesátých let a starší, protože u nich dojde k největší úspoře tepelné energie. „Požadavky na tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí nebyly v sedmdesátých letech tak přísné jako dnes. Možné snížení energetické náročnosti po zateplení může být v některých případech až o 80 procent,“ vypočítává Klobušník. Pozor na domy, které táhnou vlhkost Jsou ovšem případy, kdy zateplení může dokonce uškodit - u staveb, které mají vlhké a narušené zdivo. „Rozhodně bych doporučil velkou opatrnost v případě zateplení budovy, která má vlhké obvodové zdivo a vlhkost je způsobena nedokonalou a nebo zcela chybějící hydroizolací mezi základy a vlastním zdivem,“ radí Truxa. V takovém případě oba odborníci doporučují nejprve vyřešit vlhkost samu.

„Je potřeba nejprve odstranit příčinu vlhkosti a poškozené zdivo či omítky vyspravit,“ upozorňuje Klobušník. Truxa vysvětluje, že u domu, který takzvaně táhne vlhkost ze základů do obvodového zdiva, zateplení tuto vlhkost ve zdech uzavře. Její odpařování směrem ven pak izolace jedině zkomplikuje. „Po zateplení takové budovy by pravděpodobně docházelo k většímu výskytu vlhkosti v interiéru a k následnému vzniku plísní,“ varuje energetický poradce z ECČB.

Truxa dále upozorňuje, že někdy může být také problém určit zdroj vlhkosti. „Pokud má budova špatné tepelně-izolační vlastnosti, je často zdrojem vlhkosti nízká povrchová teplota stěn, na kterých pak kondenzuje voda. Zde je naopak zateplení velmi vhodné opatření, protože zabrání kondenzaci vlhkosti a sníží spotřebu tepla na vytápění. Vlhkost může také způsobit nevhodně navržené zateplení - zejména malá tloušťka tepelné izolace, která uzavře rosný bod ve stěně (správně má být v izolaci). Obecně bych doporučil obrátit se na nezávislého odborníka, který by měl situaci vyhodnotit - ideálně přímo na místě,“ doporučuje odborník EkoWATT.

V některých případech je prý ale možné zateplit i mírně vlhké stavb y , ovšem za použití jiného zateplovacího systému, než je obecně známé kontaktní zateplení standardním polystyrenem.

„Jde o způsob zateplení, kdy je na vnější části skladby stěny vytvořena odvětrávaná vzduchová mezera, která odvětrává povrch tepelné izolace a odvádí z ní vlhkost. Tepelná izolace je obvykle minerální vlna, která je paropropustná. V určitých případech je možné použít i kontaktní zateplovací systém, který má paropropustnou tepelnou izolaci a také omítku, penetraci a další části,“ popisuje Jan Truxa.

Jak uspořit v nezatepleném domě?

Lubomír Klobušník ale upozorňuje, že i v domech, které není možné zateplit, lze docílit jistých úspor energií.

„Zejména navržením vhodnějšího a energeticky efektivnějšího zdroje tepla. Například starý kotel na uhlí nahradíte zplyňovacím kotlem na dřevo nebo kotlem na dřevní pelety. Také správným seřízením a nastavením termoregulačních ventilů můžeme tepelnou energii uspořit,“ radí energetický poradce. Jan Truxa dále dodává, že v domech, kde z nějakého důvodu není možné zateplit obvodové zdivo, lze úspor docílit například zateplením stropů mezi posledním vytápěným podlažím a půdou.

„To je často poměrně levné řešení a přináší docela dobrou úsporu. Obvykle se při něm zlepší pocit tepelného komfortu v obývaných místnostech. Podobně lze izolovat také strop ve sklepě. K dalším řešením patří také výměna oken. Velmi efektivní opatření je investice do regulace vytápění, která zajistí, aby se neplýtvalo, a umožní využít vnitřní tepelné zisky (z vaření a pobytu osob) a solární zisky. Efektivně lze též v takovém domě cílit na úspory tepelné energie pro přípravu teplé vody. Vážný zájemce by se měl poradit s nezávislým odborníkem, který má zkušenost s tímto druhem domů,“ doporučuje Truxa.

Autor: